Warto poznać działanie kilku najczęściej używanych. Bursztyn jest skuteczny przy gorączce, przeziębieniu, a także bólach zębów, co dotyczy również dzieci w okresie ząbkowania. Rubin, poza tym, że wzmacnia system odpornościowy organizmu, poprzez właściwości osłabiające poziom przygnębienia może też powstrzymać myśli samobójcze. Dobry na kłopoty z koncentracją i nerwowość okazuje się szmaragd, podczas gdy szafir wspomaga walkę ze schorzeniami psychicznymi, działając przeciwdepresyjnie. Podobne właściwości ma granat, który jednak dodatkowo zwiększa krzepliwość krwi. Agatu używa się przy gorączce, alkoholizmie, dolegliwościach menstruacyjnych, ma on też pozytywny wpływ na przebieg ciąży i jest w stanie wspomóc poród. Chryzopraz sprzyja płodności i koi nerwy, a karneol wspomaga proces przyswajania pokarmów i obniża ciśnienie.
Dzisiejsze społeczeństwo jest na skalę masową dręczone przez depresję. Warto zatem podkreślić, że istnieje duża grupa kamieni mogących mieć zbawienny wpływ na to schorzenie. Są to akwamaryn, rubin, szafir oraz topaz. Natomiast przy chorobach psychicznych często stosuje się szafir, hematyt oraz chryzopraz.
Niektóre kamienie z bazaltu pochodzenia wulkanicznego również stosuje się w masażu, ponieważ posiadają one zdolność do kumulowania i utrzymywania odpowiedniej temperatury. Masaż takimi kamieniami potrafi wprowadzić osobę masowaną w bardzo głęboki stan relaksacji. Do podobnego masażu można też wykorzystać niektóre kamienie ozdobne, jak na przykład amazonit, który przynosi ulgę przy rozmasowywaniu napiętych mięśni pleców i karku czy karneol, który odtruwa organizm.
Widać więc, jak potężną mamy pod ręką broń w walce z nękającymi nas dolegliwościami. Wcale nie trzeba stosować wiele chemii do wspomagania naszego organizmu – w dużym stopniu wystarczy sama natura. Nie zapominajmy jednak, że kamienie nie są w stanie całkowicie zastąpić preparatów farmakologicznych, a mogą być jedynie ich uzupełnieniem.