Choroba nowotworowa - można na nią zachorować w każdym wieku. Na szczęście, dzięki nowoczesnej medycynie możliwe jest coraz dokładniejsze zdiagnozowanie i leczenie nowotworów.

Data dodania: 2015-07-08

Wyświetleń: 1438

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Badania na raka – misja współczesnej medycyny.

Choroba nowotworowa jest jedną z najczęstszych przypadłości wśród Polaków. Niestety niesie ze sobą koszmarne żniwo. Można na nią zachorować niezależnie od statusu społecznego, wieku czy pieniędzy. Na szczęście przy tak dużym rozwoju medycyny, jaki jesteśmy w stanie zaobserwować w dzisiejszych czasach diagnoza raka, nie jest wyrokiem. Lekarze robią wszystko, by uratować jak największą liczbę osób. Celem dzisiejszej onkologii jest znalezienie szybkiego sposobu na wykrycie raka oraz stworzenie odpowiedniej profilaktyki. Dość wczesne wykrycie może pomóc w całkowitym wyleczeniu raka. Dzięki nowoczesnej medycynie możliwe jest coraz dokładniejsze zdiagnozowanie i leczenie nowotworów. Predyspozycje na tego rodzaju choroby są zapisane w organizmie. Dlatego osoby mające w swojej rodzinie kogoś chorego na raka lub podejrzewają u siebie takie schorzenie powinni jak najszybciej poddać się diagnozie. Są oni bardzo narażeni na tę przypadłość. Nie jest powiedziane, że jest w stu procentach dziedziczna, ale w takim wypadku wzrasta taka możliwość, więc trzeba regularnie robić badania na raka.

 

Jak wygląda badanie na obecność raka?

 

W wielu osobach sama myśl o badaniu przeraża. Nie ma się jednak czego bać. Tutaj liczy się czas, to on jest najważniejszy i decyduje o naszej przyszłości. Jak wygląda takie badanie? Od pacjenta pobierana jest próbka chorej tkanki. Trafia do laboratorium, w celu jej przeanalizowania. Następnie na podstawie wcześniejszych diagnostyk. Kolejnym krokiem jest profilowanie nowotworu, czyli określenie jego dokładnych cech czy dokładnej charakterystyki. Dzięki niemu leczenie staje się bardziej efektywne i dostosowane do potrzeb jednostki. Polega ono na określeniu odpowiedniego profilu choroby, który umożliwi dobór indywidualnego schematu terapeutycznego. Kierując się wynikami badań lekarz może uniknąć złego doboru leków lub przedstawi kilka innych możliwości leczenia. Jest to metoda pozwalająca, głównie zaoszczędzić cenny czas. To on tu jest czynnikiem decymującym o sukcesie leczenia.

 

Jakie leczenie raka podjąć?

 

Należy pamiętać, że nie ma określonego, ogólnego schematu dla wszystkich pacjentów. Istnieje wiele możliwości, na które pozwala nakierować określenie odpowiedniego profilu nowotworu. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się terapia celowana. Ta nowoczesna metoda polega na ataku bezpośrednim, specjalną, dużą dawką leku, nowotworowych tkanek. W ten sposób miejscowo działa na nią, przy tym hamując jej rozwój. Wstrzymuje również wzrost i ukrwienie guza. Dzięki takim działaniom zmniejsza się zasięg choroby. Technika ta ma na celu ochronę zdrowych komórek, przy zniszczeniu jedynie zakażonych.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena