Dobrze napisane CV to z całą pewnością klucz do znalezienia odpowiedniej pracy. To właśnie w CV wypisujesz wszystkie swoje umiejętności, wykształcenie czy doświadczenie, ale jak się okazuje stworzenie takiego dokumentu nie dla wszystkich jest proste.

Data dodania: 2012-05-16

Wyświetleń: 1331

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Osoby z wykształceniem i doświadczeniem, nie maja problemu ze stworzeniem takiego dokumentu, w dużo gorszej sytuacji są osoby, które dopiero skończyły szkołę lub są w trakcie nauki i nie mają co wpisać w rubryczkę doświadczenie zawodowe. Nie oznacza to jednak, że takie osoby mają mniejsze szanse na znalezienie pracy niż te z doświadczeniem.

Zanim zaczniesz pisać życiorys, musisz po pierwsze dokonać podsumowania swoich osiągnięć, najlepiej wypisz wszystko to co zrobiłeś i czym możesz się pochwalić jeżeli chodzi o sukcesy zawodowe. Czyli wiadomo, nie wpiszesz pracodawcy i stanowiska bo jeszcze przecież nigdy nie pracowałeś, ale na przykład członkostwo w klubie, kole studenckim, naukowym czy jakiejś innej organizacji wiele uczy m.in.: pracy w zespole, kolejno nie zapomnij wspomnieć o odbytych praktykach i stażach podczas studiów ponieważ właśnie one uczą praktyki. Kursy i szkolenia są również ważne, jeżeli takie posiadasz to wpisz je do swego CV, a z pewnością będą dodatkowym atutem. Wszelka praca którą wykonywałeś na wakacjach, nawet jeżeli była to praca barmana czy kelnerki, również uczą czegoś, więc jest to następne doświadczenie w twojej drodze zawodowej. Nie zapomnij o niczym wartościowym, gdyż takie doświadczenia w życiu procentują.

Pisząc CV możesz wybrać również inną jego formę na przykład tzw. CV funkcjonalne. Wygląda inaczej niż to poukładane chronologicznie, a różni się tym, że większą część CV poświęcasz na umiejętności i kompetencje. W odróżnieniu od tradycyjnego życiorysu bardziej ogólnego to funkcjonalny musi być przygotowany pod konkretną ofertę pracy, ponieważ każda wymieniona kompetencja musi współgrać z wymogami określonymi przez pracodawcę. Pisząc CV funkcjonalne musisz siebie jako przyszłego pracownika przedstawić w jak najlepszym świetle. To, że jesteś absolwentem i nie masz żadnego doświadczenia nie oznacza, że jesteś gorszy od osoby, która posiada doświadczenie. Ważne jest by ująć w życiorysie to, czego nauczyłeś się na studiach, przecież poznałeś nowe techniki, sprzęt czy inne, których osoby kończące studia 20 lat temu nie znają. Musisz zaznaczyć, że twoja osoba wniesie do firmy świeżość, nową wiedzę oraz praktyki.

To, że dopiero skończyłeś szkołę wcale nie jest wadą, wręcz przeciwnie, uczyń z tego atut. Przecież to ty jesteś na bieżąco z obowiązującą literaturą, nowymi badaniami czy trendami co z pewnością może zaprocentować w nowej firmie. Nowe doświadczenie i orzeźwienie przyda się osobą pracującym po kilkanaście lat.

W CV nie zapomnij również wspomnieć o swoich zainteresowaniach i hobby. Może Ci się wydaje że to nie istotne, ale nic mylnego, na przykład sport uczy cierpliwości wytrwałości, samozaparcia czy dążenia do celu, już te cech pokazują pracodawcy że jesteś kandydatem godnym uwagi.

Znalezienie pracy po studiach jak się okazuje nie jest wcale takie trudne jak ci się wydaje, kluczem do sukcesu jest między innymi odpowiednie wyeksponowanie swoich atutów, dlatego pisząc CV i list motywacyjny nie zapomnij o poradach przedstawionych w artykule.

Licencja: Creative Commons