Dzięki specjalnym preparatom do szklenia, możemy uzyskać interesujące efekty przeszklonej powierzchni, bez stosowania lakieru ochronnego. Wystarczy tylko trochę pomysłu i kilku prób.

Data dodania: 2012-05-07

Wyświetleń: 1815

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zanim przystąpię do właściwej części artykułu, omówię kolejne kroki przygotowywania drewnianej powierzchni do użytku. Skupię się tutaj na dekorowaniu drewnianej skrzyneczki, a we właściwej części przedstawię preparat do szklenia i sposób jego nakładania.

Przygotowanie drewna do użytku:

Przed przystąpieniem do malowania drewna musimy oczyścić je ze wszystkich ostrych krawędzi i wygładzić całą powierzchnię. Do tego celu można użyć papieru ściernego. Najlepiej stosować papier o jak najdrobniejszych ziarnach, żeby nie porysował on naszego drewna. Po dokładnym przetarciu i wytarciu powierzchni z pyłu możemy nałożyć specjalny primer, który pozamyka nam wszystkie pory w drewnie. Dzięki temu farba, którą następnie położymy nie będzie wciągana w nadmiarze do wnętrza sęków. Czasem, zamiast stosowania primera, możemy użyć białej farby jako podkładu. Wystarczy nałożyć ją kilka razy (każdą warstwę nakładać, gdy poprzednia wyschnie) i przetrzeć papierem ściernym. Po takim przygotowaniu, malujemy pudełko na właściwe kolory. Polecam jasną paletę barw- serwetki będą lepiej widoczne.

Przyklejanie motywu:

Wzór wycinamy z papieru ryżowego bądź ze zwykłych papierowych serwetek i przyklejamy za pomocą kleju do decoupage na drewnie.  Klej możemy posmarować od góry motywu lub też bezpośrednio na drewnianej powierzchni skrzyneczki i przykładać serwetkę. Jeżeli stosujemy wydruk na papierze najpierw trzeba wzór zwilżyć wodą, a następnie naklejać na naszą powierzchnię. 

Szklenie:

Do nadania krystalicznego połysku naszej pracy możemy zastosować lakier szklący. Firmy polecają różne rodzaje takich lakierów: jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe lakiery szklące łatwiej się nakłada, ale niektóre z nich do uzyskania ładniejszych efektów przeszklonej powierzchni, wymagają wysokiej temperatury. Dwuskładnikowe preparaty składają się z dwóch komponentów: żywicy epoksydowej i aminy. Po ich zmieszaniu otrzymujemy gęstą substancję, którą ostrożnie pokrywamy pudełko. Jeżeli podczas mieszania komponentów powstaną pęcherzyki powietrza, musimy odczekać ok. 30 min. aż znikną. Nadmiar lakieru musimy ściągnąć od razu, zanim wyschnie, przy pomocy pędzelka, którym go nakładaliśmy. Później wystarczy już tylko odczekać aż wszystko wyschnie i zostanie utwardzone. I gotowe. Powodzenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena