Do jednych z bardziej charakterystycznych rowerów można zaliczyć rowery zjazdowe, określane również jako downhillowe (DH). Są to rowery górskie skonstruowane w taki sposób, by można było na nich osiągać duże prędkości podczas zjazdów ze wzniesień. 

Data dodania: 2012-03-13

Wyświetleń: 1944

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ta sama budowa przyczynia się także i do tego, iż jazda pod górę jest w tym przypadku praktycznie niemożliwa; nawet jazda po płaskiej nawierzchni nie jest łatwa. Rowery downhillowe są najczęściej wyposażone w dwupółkowe amortyzatory. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że rowery te mają szerszą kierownicę niż zwykle to bywa w przypadku rowerów MTB. Ponadto cechują się także większą masą (zdarzają się nawet modele o wadze przekraczającej dwadzieścia kilogramów). Koła są mocno szprychowane, opony natomiast mają grubość przekraczającą nawet trzy i pół cala, do tego standardowo stosuje się wysokiej jakości hydrauliczne hamulce tarczowe - niezawodne i niezbędne przy ekstremalnych zjazdach.

Z racji swoich parametrów rowery górskie typu DH użytkowane są podczas szybkich zjazdów ze stoków górskich, dobrze sprawdzą się oczywiście na trasie zjazdowej ze znaczną ilością przeszkód. Ich budowa umożliwia tak przydatne podczas zjazdów skoki. Warto nadmienić, że jadąc rowerem zjazdowym, możemy rozwinąć prędkości dochodzące nawet do dziewięćdziesięciu kilometrów na godzinę.

Pamiętajcie, że kolarstwo zjazdowe to sport ekstremalny. Dlatego też powinniśmy odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się nie tylko w rower, ale także w odpowiedni osprzęt – przede wszystkim dobry kask i ochraniacze na korpus, kolana, łokcie i tym podobne. Taki sprzęt pozwoli wam w pełni korzystać z zalet rowerów downhillowych i zapobiegnie kontuzjom, które w tym sporcie są na porządku dziennym. Osobiście polecamy ten sport. Podnośi on adrenalinę, która niektórym z nas potrzebna jest jak powietrze.

Licencja: Creative Commons