W ciągu długiego życia każdego człowieka, prawie na pewno chociaż raz pojawia się problem natury prawnej. W takiej sytuacji, stajemy przed dosyć ważną decyzją - czy chcemy spróbować poradzić sobie z tą sytuacją sami, czy może skorzystamy z usług profesjonalnego radcy prawnego ? 

Data dodania: 2012-02-21

Wyświetleń: 1562

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto rozważyć wszystkie za i przeciw każdej z tych możliwości. Postaram się dokonać takiej analizy w poniższym artykule.

Zacznijmy więc do zalet tego pierwszego rozwiązania, w którym postanawiamy poradzić sobie z problematyczną sytuacją w całości samemu bazując jedynie na dotychczasowej wiedzy i doświadczeniu oraz informacjach dostępnych w źródłach takich jak książki czy też Internet. Niekwestionowaną zaletą takiego wyboru jest cena - usługi radcy prawnego w wielu przypadkach wiążą się z nie małymi kosztami, w przypadku gdy sami wykonujemy całą pracę, nie ponosimy praktycznie żadnych kosztów. Jako drugą zaletę takiego rozwiązania uznać możemy możliwość zgromadzenia dodatkowej wiedzy - nauczymy się czegoś i będziemy mogli w przyszłości z tej wiedzy skorzystać. To chyba główne zalety tego rozwiązania - przejdźmy więc do wad, które niestety ale również jemu towarzyszą. 

Podstawową wadą niewątpliwie jest nasza niewiedza czy też nieprofesjonalność względem zawodowego radcy prawnego. Trzeba to przyjąć do wiadomości - adwokaci uczą się zawodu przez wiele lat, korzystają ze swojego doświadczenia, więc zawsze będą radzić sobie lepiej. Jeżeli sprawa jest poważna, warto dobrze zastanowić się czy warto podejmować takie ryzyko - gdy strona przeciwna skorzysta z profesjonalnych porad czy usług adwokackich, możemy sobie nie poradzić i przegrać sprawę - co może często kosztować nas dużo więcej niż opłata za poradę prawną.

Są też usługi w których skorzystanie z profesjonalnej pomocy możemy uwarunkować faktem wygrania sprawy. Mam tutaj na myśli usługę zwaną windykacja. Dzieje się tak w związku z tym, że częstą praktyką firm zajmujących się tym działaniem, jest pobieranie opłaty procentowej jedynie w przypadku wykonania swoich usług i odzyskania pieniędzy od naszego dłużnika. W takiej sytuacji nawet jeżeli narażamy się na koszty - to w sytuacji niepowodzenia kancelarii prawnej, nie musimy płacić im nic.

Podsumowując wybór powinien być indywidualny, uzależniony od wagi konkretnej sytuacji i naszych finansów. Musimy wziąć pod uwagę naszą wiedzę oraz dostępność czasową. Warto zastanowić się nad tym wyborem, nie podejmować decyzji na szybko, bez przemyślenia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena