Jedną z metod na radzenie sobie ze stresem, jest samoakceptacja, pogodzenie się z własnymi słabościami i ograniczeniami, które ułatwi skuteczne funkcjonowanie w sytuacjach stresogennych. Polubienie samego siebie i pozwolenie sobie na odczuwanie stresu i emocji z nim związanych jest początkiem do skutecznej z nim walki.

Nie warto wmawiać sobie, że jesteśmy ze stali i nic nie odczuwamy. To normalne, że czujemy stres i że czasami ciężko jest z nim walczyć. Tym samym świadomość własnych słabości wzmacnia nasza odporność na stres i niepowodzenia. Znajomość swoich możliwości oraz słabych stron pozwala także nam stawianie bardziej realnych celów. Co zredukuje sytuacje stresujące.

Stres to napięcie spowodowane złożoną sytuacją, z której nie jesteśmy w stanie rozwiązać, są to warunki stresowe – napięcie psychiczne, napięcie mięśni, przyśpieszone bicie serca, zbyt wysokie ciśnienie, które pojawia się zawsze, gdy odczuwamy zagrożenie fizyczne albo psychiczne. W obecnych czasach jest coraz więcej powodów stresu. Jak radzić sobie z nim?

Wspaniała na stres jest aktywność fizyczna. Ruch i sport to podstawowe sposoby niwelowania stresu. Wzmożona aktywność fizyczna odstresuje, umożliwia pozbycie się zbyt dużej ilości negatywnych emocji, rozluźnia mięśnie, dotlenia mózg, polepsza humor. Osoby, które uprawiają co najmniej 3 razy w tygodniu jakiś rodzaj sportu, mniej się denerwują, są zdrowsze i bardziej wytrzymałe na stres. Sport bowiem minimalizuje wytwarzanie hormonu stresu – kortyzolu – i wyzwala endorfiny.

Najefektywniej jest przy tym jeść witaminy C i E, które wspaniale oddziałują na wytrzymałość organizmu.

Nie wiesz, jak radzić sobie ze stresem, ale zapewne poradzisz sobie z relaksowaniem! Metody relaksacyjne są bardzo proste do opanowania. Korzystanie z treningów relaksacyjnych, ćwiczeń oddychania czy medytacji to również polecane sposoby walki ze stresem. Pozwalają one zregenerować siły i uczą technik pokonywania stresu w realnych sytuacjach zawodowych czy w życiu prywatnym.

Dieta antystresowa poprawia nastrój, zwiększa wytrzymałość na stres. Jest oparta głownie na produktach, które posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez i witaminy.

Kolejną z metod jest wsparcie najbliższych. Kiedy jesteśmy w sytuacji stresującej, prosimy o pomoc i radę od bliskich. Dzielimy się swoimi kłopotami, rozmawiamy o tym, co nas niepokoi i stresuje. Już rozmawianie o stresie sprawia, że przyznajemy się do jego przeżywania i próbujemy go zminimalizować. To bardzo ważne, ponieważ wsparcie innych ludzi oddziałuje odprężająco na naszą psychikę.

Licencja: Creative Commons