W zdrowym ciele zdrowy duch. A jak zadbać o zdrowie finansowe? Jak dobra kondycja finansowa wpływa na nasz rozwój i poczucie własnej wartości? Dbając o dobrą kondycję i zdrowie, trzeba troszczyć się o nie także w wymiarze finansowym.

Data dodania: 2007-11-27

Wyświetleń: 7928

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W trakcie wywiadu, na temat planowania nasszych prywatnych finansów zapytałam dr Andrzeja Fesnaka, wiceprezesa e-ProfitSystem i Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, jak należy rozumieć zdrowe podejście do finansów osobistych, jak trzeba dbać o własną kondycję finansową.

Oto fragment tej wypowiedzi:

„Zdrowy człowiek posiada określone parametry życiowe, które wychodzą podczas badań. Ma właściwe tętno, wagę, strukturę krwi, jest zdolny do określonego wysiłku fizycznego i mentalnego. Prowadzi zdrowy i higieniczny tryb życia. Zdrowie finansowe można opisać w tych samych kategoriach. Zdrowy finansowo człowiek prowadzi zdrowy finansowy tryb życia. A to znaczy, że liczy, kalkuluje i układa plany. Najpierw tworzy swój budżet, potem go oblicza, kalkuluje i realizuje. Stała kontrola własnych finansów daje również efekty. Zdrowy finansowo człowiek tworzy własne strategie finansowe i zawsze cześć pieniędzy inwestuje. Ponadto kształci się w sprawach finansowych oraz inwestycjach.”

Poniżej możesz przeczytać wypowiedzi osób, które już rozpoczęły pracę nad rozwojem umiejętności finansowych. Może znajdziesz swoją własną odpowiedź, co robić, jaką drogą podążać, aby zachować dobrą kondycję finansową na resztę życia.

• Zdrowie finansowe to stan, w którym nie odczuwa się zagrożenia krachem finansowym, to posiadanie płynności finansowej, podejmowanie umiarkowanego ryzyka i posiadanie zawsze "wentyla bezpieczeństwa".
Krystyna T.

• To zrozumienie, gdzie przeciekają zarobione pieniądze. Wprowadzenie działań, zmierzających do tego, aby pieniądze pracowały na przyszłość – nie tylko praca osobista wykonywana bezpośrednio.
Stanisław K.

• Zdrowie finansowe - utrzymywanie dodatniego przepływu pieniężnego.
Jarek S.

• Zdrowie finansowe to rozsądne i trzeźwe podejmowanie decyzji.
Karol K.

• Do wszystkich inwestycji trzeba podchodzić z wyczuciem, według realnych możliwości.
Tomasz B.

• Zdrowe finanse to jak zdrowe ciało - trudno zdefiniować, ale dużo można zrobić i sprawia to przyjemność.
Grzegorz F.

• Jest to taki stan finansów, w którym przychody przewyższające rozchody.
Paweł K.

• Zdrowe finanse, czyli prawidłowa relacja miedzy kosztami, a przychodami. Oznacza, że ktoś potrafi zainwestować część swojego dochodu, nie wydaje wszystkich zarobków.
Rafał S.

• To umiejętność podejmowania rozsądnych decyzji dotyczących wydawania pieniędzy i inwestowania, wszystkie czynności prowadzące do niezależności finansowej.
Iwona P.

• Rozumiem to jako możliwość obrotu pieniędzmi bez uszczerbku na zdrowiu lub życiu rodziny.
Jacek S.

• Zdrowe finanse to takie, do których się nie dopłaca, a czerpie z nich zyski. Kondycja finansowa to moim zdaniem zdolność finansowa.
Claudia T.

• To taki poziom finansów, który spowoduje brak stresu codziennego, związanego z finansami, życie z uśmiechem, bez problemów finansowych.
Ilona O.

• To możliwość życia po utracie pracy na etacie bez konieczności dodatkowych wyrzeczeń.
Jarosław M.

• Zdrowie finansowe to logiczne posługiwanie się dostępnymi środkami pieniężnymi na drodze do wolności finansowej.
Włodzimierz K.

• To stan pewnej równowagi między wszystkimi elementami mającymi znaczenie w finansach.
Mirosława P.

• Zdrowie finansowe to umiejętne wykorzystanie stanu posiadanych środków polegające na traktowaniu pieniędzy jako przypływy i odpływy. Aby być zdrowym finansowo niekoniecznie trzeba posiadać jakieś ogromne sumy pieniędzy. Wystarczy aby osoba potrafiła w sposób świadomy kreować własne poczucie panowania nad swoimi emocjami związanymi zarówno ze sposobem ich zarabiania jak i wydawania. Jest to również umiejętność korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania własnych poczynań w taki sposób, aby zawsze generować dodatni przepływ finansowy, który nie wymaga jakiegoś zbędnego stresu a wręcz przeciwnie jest efektem harmonijnego działania.
Radek C.

Zdrowie finansowe, tak jak w prawdziwym życiu, polega na dbaniu o kondycję, zapobieganiu kryzysom, przewidywaniu skutków podejmowanych działań. Trzeba uczyć się planowania, zdobywać wiedzę o rynku kapitałowym, sposobach inwestowania, znać sposoby pozyskiwania aktywów i generowania zysków w postaci dochodu pasywnego.
Trzeba wszystko zaplanować, policzyć i konsekwentnie wdrażać w życie. Realizację strategii finansowej trzeba kontrolować z założeniami i korygować w miarę zmiany sytuacji na rynku na każdym etapie wdrożenia.

Życzę wszystkim dobrej kondycji i zdrowia, także tego w wymiarze finansowym.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena