Zgrabne, gospodarne, dobrze wykorzystane
Podejdźmy więc do tematu praktycznie. Efektywność finansowa to takie zgrabne określenie, które kojarzy się z gospodarnością, wydolnością i dobrym wykorzystaniem posiadanych środków. Czy efektywność finansowa to tylko dobry przepływ gotówki, brak długów, posiadanie zasobów na pokrycie bieżących zobowiązań i wolnych środków na inwestycje? To dużo szersze określenie. Można objąć nim wiele aspektów życia organizacji. W każdej firmie powinno być miejsce na doskonalenie zarządzania procesami biznesowymi, które wpływają na zwiększanie efektywności finansowej: poczynając od efektywnej zaopatrzenia, logistyki, efektywnej organizacji produkcji, usług, poszczególnych działów i procesów, na efektywnym zarządzaniu zasobami ludzkimi, wiedzą i przepływem informacji kończąc. Skuteczne i efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem jest też jednym z elementów pozwalających na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku.
Efektywność finansowa, a praktyka biznesu
Istnieją sprawdzone metody badania rentowności firmy, czy liczenia opłacalności inwestycji, ale tylko spójne podejście całej organizacji do planowania celów strategicznych, budżetu, inwestycji i codzienna kontrola zgodności tych działań w praktyce codziennego życia firmy pozwoli na osiągnięcie maksymalnej efektywności finansowej przedsiębiorstwa.
Efektywność finansowa, której uczy się na studiach to finansowe wzory. Praktyka codziennej działalności małych i średnich przedsiębiorstw pokazuje jednak, że planowanie, prognozowanie i profilaktykę finansową stosuje nie więcej niż ok. 5% przedsiębiorców. Tak naprawdę, wśród tych najmniejszych firm, do których również zalicza się samodzielną działalność gospodarczą, liczba ta niepokojąco zbliża się do zera.
Efektywność zarządzania firmą zależy od wiedzy, doświadczenia i umiejętności jej menedżerów. Wizja rozwoju biznesu i kierunków rozwoju rynku prowadzi do opracowania koncepcji celów strategicznych. Problemy firmy zaczynają się już wtedy, gdy firmie brakuje kreatywnych i przewidujących menadżerów. Zarządzanie finansową płynnością przedsiębiorstwa nie jest wiedzą, którą można zdobyć szkoląc się na najlepszych uniwersytetach i studiując w najlepszych nawet uczelniach finansowych świata. To połączenie wiedzy i doświadczenia, prób i błędów, to praktyka sukcesów i porażek biznesowych, którą weryfikuje tylko życie i kondycja finansowa zarządzanego przedsiębiorstwa.