Ucząc się ekonomii natrafimy na opisy różnych teorii. Dosyć ciekawym zjawiskiem są oznaczenia niektórych z nich przykładowo 4P, 4C, 6C, 7S itd. Wezmę za przykład 7S. W oznaczeniu takim chodzi o to, że mowa jest o 7 słowach zaczynających się na literę S. 7S to: Strategy Structure Systems ...

Data dodania: 2007-11-07

Wyświetleń: 4354

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ucząc się ekonomii natrafimy na opisy różnych teorii. Dosyć ciekawym zjawiskiem są oznaczenia niektórych z nich przykładowo 4P, 4C, 6C, 7S itd.

Wezmę za przykład 7S. W oznaczeniu takim chodzi o to, że mowa jest o 7 słowach zaczynających się na literę S.

7S to:
Strategy
Structure
Systems
Skills
Shared values
Staff
Style

Zacząłem się powoli zastanawiać, czy te teorie przypadkiem nie niosą ze sobą zbyt wielu ograniczeń… W jaki sposób one powstały? Czy rzeczywiście ktoś próbując opisać jakieś zjawisko trafił na 7 słów zaczynających się na literę S. Czy może jednak kilka z nich zmienił lub dopisał, szukając nowych słów zaczynających się na tą literę?

Zrób sobie małe ćwiczenie, wybierz sobie literę i jakieś zjawisko. Następnie spróbuj znaleźć 5 słów (w języku polskim, angielskim itd) zaczynających się na tą literę, opisujących dane zjawisko (można trochę ponaciągać). Myślę, że nie będzie większych trudności.

Teraz wyobraź sobie, że ktoś na tej podstawie próbuje odtworzyć to zjawisko…

Idąc dalej, zauważyłem ogromną ilość podobnych ograniczeń! Z którymi borykamy się na na co dzień!

System liczbowy - dlaczego taki?

Najprostszym przykładem, może być system dziesiętny jakim się posługujemy. Kto powiedział, że jest on jednym jedynym słusznym? - NIKT.

Co by było, gdybyśmy na co dzień używali systemu liczbowego siódemkowego? albo trzynastkowego?

Czy zaokrąglalibyśmy do 10?

Opamiętaj się: Dziesiętny system liczbowy to nie jedyny system liczbowy.

Powiedzenia i inne takie…

Robisz daną rzecz… znowu nie wyszło. Mówisz sobie “do trzech razy sztuka” i dalej nie próbujesz… a mogło wyjść za 4 razem

Dlaczego nie udało Ci się tego zrobić? Dlatego, że zasugerowałeś się powiedzeniem “do trzech razy sztuka”.

Opamiętaj się: Cytaty, powiedzenia, mądrości ludowe - nie zawsze muszą być słuszne.

Gdy brak słowa…

Co robimy, gdy nie ma słowa określającego dane zjawisko? Szukamy innego słowa o podobnym znaczeniu… niby proste, konsekwencje jednak są ogromne. Co się stanie gdy ktoś spróbuje odtworzyć daną rzecz na podstawie tego słowa?

Rzecz jasna - niezbyt mu to wyjdzie… a wszystko przez to, że nie mamy możliwości tworzenia nowych słów.

Opamiętaj się: Język który znasz to nie jedyny sposób porozumiewania się - jak nie ty to kto inny stworzy słowo opisujące nowe zjawisko! Słowa które do Ciebie docierają nie zawsze znaczą to co, Ci sie wydaje, że powinny znaczyć.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena