Czy kiedykolwiek miałeś problemy z nauką,  wkuwaniem na pamięć, zrozumieniem? A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak uczy się ludzki umysł? A przede wszystkim jak uczy się Twoj umysł. Każdy z nas jest inny zatem każdy z nas uczy się inaczej. Dowiedz się co powinieneś zrobić żeby w niewyobrażalny sposób zwiększyć wydajność umysłu.

Data dodania: 2011-08-29

Wyświetleń: 2488

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznijmy od podstaw, czegoś co łączy nas wszystkich. Będzie to naszym punktem zaczepienia, od którego wyjdziemy a następnie przejdziemy do różnic w naszym mózgu, które powodują że każdy z nas uczy się w nieco inny sposób. Jednak pamiętaj każdy ludzki umysł ma dokładnie taki sam potencjał. To jednak od Ciebie zależy jak go wykorzystujesz. Jeśli na dzień dzisiejszy czujesz, że masz problemy z nauką, zrozumieniem - nie jest to problem gorszego mózgu, tylko sposobu jego wykorzystania.

Ludzki umysł zapamiętuje metodą skojarzeń i jak to nazywam paciorków, gdzie żeby dojść do 10 paciorka trzeba przejść przez 9 wcześniejszych. Żeby to udowodnić dam Ci krótkie zadanie: jaka jest 15 litera alfabetu. Bez przypominania sobie po kolei "a,b,c,d..." nie będziesz wiedział. Możesz strzelić ale prawda jest taka, że jeśli nie przejdziesz od początku będziesz miał problem z odpowiedzią na to pytanie. Zatem chcąc coś lepiej zapamiętać musisz wykorzystać metodę skojarzeń która poprowadzi Cię jak paciorki do celu (odpowiedzi). Wyobraź sobie, że chcesz zapamiętać jakieś angielskie słówko. Powiedzmy słowo Dom po angielsku ("House"). Wyobaź sobie wielki kolorowy dom, z którego okien wydobywają się dźwięki szczekania "Hał, Hał". Które będą początkiem angielskiego słowa (słownie) "hałs". Jak widzisz skojarzyłeś dwa słowa ze sobą angielskie i polskie. Pamiętaj czym bardziej wyobrażenie będzie kolorowe i szalone tym Twój umysł lepiej je zapamięta! Do wyobrażenia dodaj jak najwięcej zmysłów np. zapach jeśli potrafisz, dzięki czemu Twój umysł zapamięta tą scenę jeszcze lepiej. A jaki wniosek z tej historii? Właśnie taki, że nasz umysł działa na zasadzie irracjonalnych skojarzeń. Zapytasz co nam mi to daje? Pomyśl, że to było bardzo świadome skojarzenie, przez co można powiedzieć nieco nienaturalne, jednak wykorzystując je wystarczająco często w pewnym momencie wszystko będzie się działo nieświadomie po prostu będziesz zapamiętywał i już!Wwszystko będzie się działo podświadomie. Żeby zwiększyć ten efekt, polepszyć pamięć jeszcze bardziej wystarczy czytać i marzyć, to tworzy w Twojej głowie nowe obrazy, które potem są łączone z innymi przez co nasza pamięć ciągle i ciągle wzrasta! Stare stwierdzenie "nie zaśmiecaj sobie umysłu takimi piredołami" jest totalnie nieprawdziwe! Czym więcej masz informacji w głowie tym Twoja pamięć jest doskonalsza bo korzysta z większej ilości skojarzeń. 

Jak już wcześniej wspomniałem każdy z nas jest inny tzn. różni ludzie wykorzystują w różnym stopniu swoje zmysły w nauce, nie zdając sobie z tego do końca sprawy. Jedni ludzie są wzrokowcami, zatem jego wyobrażenia będą przypominały obrazy, inny jest słuchowcem w jego wyobrażeniach będą dominowały dźwięki. Zastanów się nad sobą, pomyśl w jaki sposób Ty tworzysz obrazy. Są to dźwięki, obrazy? a może jeszcze coś innego. Odkryj to i wykorzystaj do nauki. Jeśli jesteś wzrokowcem powinieneś przede wszystkim podczas nauki rysować i patrzeć na swoje rysunki. Jeśli używasz słuchu możesz słuchać nagranych wykładów, możesz też mówić do siebie.

Każdy z nas ma taki sam potencjał, niestety szkoła uczyła nas różnych rzeczy, jednak nie nauczyła nas w jaki sposób mamy się uczyć. Każdy z nas potrzebuje indywidualnego podejścia, które powinieneś odkryć w sobie jeśli chesz się samodoskonalić. Jednak nie rezygnuj zbyt szybko jeśli efektów nie widzisz od razu, bądź cierpliwy. Pamiętaj w każdym z nas drzemie geniusz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena