Jak powinien wyglądać trening na masę? Jak dobrać do niego odpowienią dietę? Jakie do tego dobrać suplementy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Data dodania: 2011-12-01

Wyświetleń: 2684

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

TRENING

Oto moja propozycja treningu na 4 dni- pon, wt, czw, pt- podstawowe ruchy, oswajające z ciężarem dobieranym tak, by nie było załamania ruchu- skupiajcie uwagę na napinaniu mięśni w każdym powtórzeniu- uczcie się techniki - jej znajomość wprowadzi Was na wyższy poziom, w którym zwiększymy ciężary i znmiejszymy ilość powtórzeń. Aha- plan ten jest dla tych, którzy przeszli już jakąs formę treningu obwodowego i będą skupiali się na budowaniu masy mięśniowej.Powodzenia.

Klatka piersiowa
- Wyciskanie sztangielek na ławce poziomej 4 s. 12-15p
- Wyciskanie sztangi na ławce skośnej 4 s. 12-15p
- Rozpiętki na ławce poziomej 4 s. 12-15p

Mięśnie trójgłowe ramion
- Pompki w oparciu o ławkę (ławka za plecami)+ dodatkowe obciążenie 3 s. - 12-15p
- Francuskie wyciskanie sztangielki (jednorącz.) stojąc lub sztanga 3 s. - 12p

Brzuch
- Spięcia na ławce poziomej 4 s. - 25-35p
- Unoszenie nóg w podporze na poręczach lub w zwisie na drążku 4 s. - 25-35p

II dzień

Uda
- Przysiady ze sztanga 4 s. 12-15p
- Wyprosty nóg siedząc na ławce maszyny do ćwiczenia mięśni czworogłowych ud lub 4 s. 12-15p
- Martwy ciąg (nogi proste) 4 s. 12p
Łydki
- Wspięcia na palcach na jednej nodze ze sztangielka 5 s. - 25-35p
- Wspięcia na palcach ze sztanga na kolanach, siedząc 3s. 25-35p

III dzień

Mięśnie naramienne

- Wyciskanie sztangi zza głowy 3 s. - 12p
- Unoszenie ramion ze sztangielkami bokiem w górę siedząc 4 s.-12-10
- Unoszenie ramion ze sztangielkami w górę w opadzie tułowia 4 s. -12-10
- Podciąganie sztangi wzdłuż tułowia stojąc 3 s. - 12-10
Kaptur
- Szrugsy 4 s. - 12-15p


Mięśnie brzucha
- Wznosy tułowia na ławce skośnej 3 s. -15-20p
- Wznosy nóg na drążku 3 s. 25-35p (lub max. Ilość powtórzeń, im więcej tym lepiej)

IV dzień

Mięśnie pleców
- Podciąganie na drążku podchwytem 4s. max p.
-Wiosłowanie sztanga w opadzie tułowia- wąski podchwyt 4 s- 12p
-Wyciąg pionowy do klatki chwytem neutralnym lub wąskim podchwytem 4s 12p
- Rzymskie krzesło 4 s. - 25

Biceps
- Uginanie ramion ze sztangielkami stojąc 3 s. - 12-10p
- Uginanie ramion ze sztangielkami na modlitewniku 3 s. - 12-10p

DIETA

Żeby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witamin, mikroelementów, białka, węglowodanów i tłuszczy (tych pożądanych)zawodnicy korzystają ze specjalnych odżywek i suplementów. Są one wielką pomocą, przez co dochodzą do gigantycznych rozmiarów. Dieta + suplementacja według niektórych ludzi stanowi 85% sukcesu, pozostałe 15% to trening...
1. Spożywaj od 5 do 7 posiłków dziennie. Spowoduje to przyspieszenie przemiany materii i zwiększy przyswajanie substancji odżywczych prze twój organizm.
2. W cyklu na masę zachowaj następujące proporcje: Białka 25%, Węglowodany 60%, Tłuszcze 15%.
3. Dzienna dawka białka to 2 - 3 gramy na kilogram masy ciała. Organizm nie wchłonie jednorazowo więcej niż 50 gramów białka, dlatego należy rozłożyć spożycie białka na kilka razy w ciągu dnia.
4. Nie należy spożywać węglowodanów tuż przed snem (wzrasta poziom tkanki tłuszczowej)

Przykład

1. Posiłek (7:00)
Płatki owsiane 100g
2 duże jaja
oliwa z oliwek 10 ml
200 ml mleka 0,5%

2. Posiłek (~11:30)
Chleb żytni razowy 140g
Szynka z piersi kurczaka 60g
ogórek, sałata

3. Posiłek (15:00)
Ryż brązowy 50 g
Pierś z kurczaka 150 g

**Trening**
50g carbo

4. Posiłek
Makaron Durum 100g
Twaróg półtłusty 125g
oliwa z oliwek 10 ml
warzywa

5. Posiłek
Twaróg półtłusty 125g
oliwa z oliwek 10 ml
odżywka białkowa50g
mleko 200ml



SUMA: 2732 kcal
196 g białka => 2,7g/kg
73 g tłuszczy => 1g/kg
318 g węglowodanów => 4,4g/kg

SUPLEMENTY

Czym więc są suplementy? Dla nie znających tematu z całą pewnością magicznymi tabletkami czy proszkiem, po których regularnym spożywaniu w przeciągu krótkiego czasu uzyskujemy wyznaczony cel. Niestety (a może właśnie dobrze, że tak jest) ale prawda jest zdecydowanie brutalniejsza. Suplementy na co nam już wskazuje sama nazwa są dodatkami, które dodatkowo wspierają nas w walce o wymarzoną sylwetkę. Sens sięgnięcia po suplementy jest tylko przy zastosowaniu odpowiedniej diety, ewentualnie wzbogaconej o odżywki. Tylko jeśli nasz organizm ma dostarczoną odpowiednią ilość składników odżywczych, możemy zastosować suplementy, w przeciwnym przypadku nie odniosą one określonego rezultatu, ponieważ zamiast np. postawić na dostarczeniu odpowiedniej dawki glutaminy do mięśni, poprzez niedobór składników w diecie, organizm może wykorzystać ją do zupełnie innych celów co rozminie się z naszym zamiarem. Suplementy w niektórych przypadkach bierze się cyklicznie. Co to oznacza? W okresie ciągłej suplementacji np. 50 dniowej, w której dostarczamy suplement w określonych ilościach. Po upływie 50 dni stosujemy tak samo długą przerwę wolną od suplementu - 50dni.

Jak na początek najlepsze wydawać się mogą:
- Kreatyna (chyba najsłynniejsza forma suplementu, o której słyszeli już wszyscy. Na sam początek broń Boże nie sięgamy po żadne stacki czy matrixy kreatynowe. Pierwsze nasze cykle zaczynamy jednym rodzajem kreatyny. Monohydrat, Kre-alkalyn, TCM, dopiero później sięgamy po mieszanki. Kolejność może być inna)

- HMB (suplement, który kochają jedni a nienawidzą drudzy! HMB należy do grupy antykatabolików, hamuje odkładanie się tłuszczu i bierze udzał w syntezach anabolicznych. Suplement z wydłużonym czasem reakcji! Efekty widoczne po długim okresie suplementacji. Suplementacja HMB nie jest cykliczną, czym dłużej trwa tym daje lepsze efekty. Osobiście mam HMB włączony do stałej suplementacji, poprawia jakość mięśni).

- Glutamina (chyba najsilniejszy antykatabolik na rynku, wykazuje jednocześnie silne działanie anaboliczne. Jest jednym z głównych składników mięśni, stanowi 50% aminokwasów w mięśniach. Stosujemy glutaminę w okresach największego katabolizmu: po treningu, przed snem, rano na czczo. Jej suplementacja wychodzi dosyć drogo).

- BCAA (aminokwasy rozgałęzione, również są antykatabolikiem, chronią mięsień przed rozpadem, wykazują zdolności anaboliczne, ich stosowanie obniża ryzyko poważnego uszkodzenia mięśnia podczas treningów. )



Podsumowanie:

- Chcesz skorzystać z pomocy odżywek i suplementów najpierw zadbaj o dietę, to ona jest najważniejsza! To ona tak naprawdę buduje! Trening jest tylko impulsem do wzrostu, prawdziwy wzrost następuje w domu, podczas odpoczynku. Gdzie dieta uzupełni wszystkie potrzebne składniki do regeneracji i przyrostów.
- Odżywki pozwalają nam w dostarczeniu składników odżywczych w celu uzupełnienia naszego posiłku o białko, węglowodany i tłuszcze. Stosujemy razem ze zbilansowaną dietą! Niektóre mogą zastępować posiłek.
- Suplementy są uzupełnieniem diety. Zawierają składniki, których nie możemy dostarczyć z pożywienia lub dostarczyć jej jest bardzo trudno bądź drogo. Nie stosujemy prędzej niż po upływie 12 miesięcy od rozpoczęcia ćwiczeń. Odradzam stosowanie poniżej 17 roku życia!
- Odżywki i suplementy nie powiększą Twoich mięśni. One pozwalają wzbogacić dietę o składniki, dzięki którym zapewnisz lepszą regenerację i samopoczucie przed czy po treningu!
- Odżywki i suplementy nie są sterydami, z zasady nie są szkodliwe, ale należy uważać z ilością w jakich je spożywamy i w jakim wieku.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena