Warto pamiętać, że żaden preparat z rośliny nie jest lekiem, a jedynie wspomaga leczenie. Ponadto może się okazać, że działa on np. antagonistycznie z przyjmowanymi lekami. Przed zastosowaniem opisywanych w artykule przepisów należy więc skonsultować się z lekarzem i poprosić o poradę.

Data dodania: 2011-11-21

Wyświetleń: 1926

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

WINO ALOESOWE. 50 dag najstarszych liści z rośliny, przynajmniej trzyletniej, obrywa się i umieszcza na 3 dni w ciemnym miejscu. Następnie miksuje się je i miesza z 50 dag czerwonego, wytrawnego wina. Aby wino było słodsze, można dodać 50 dag miodu. Całość dobrze się miesza i odstawia w ciemne miejsce na 3-5 dni. Po tym okresie wino należy odcedzić. Stosuje się je przeważnie raz dziennie, pijąc 1 łyżeczkę stołową. Wprzypadku silnego osłabienia organizmu proponuje się picie 1 łyżki stołowej 3 razy dziennie, godzinę przed posiłkiem.

MASECZKA ALOESOWA NA WŁOSY. Zmiksować 5 średniej wielkości liści z łyżką miodu, 1/3 szklanki letniej wody oraz dwiema łyżkami oliwy z oliwek. Maseczkę stosuje się po każdym myciu, trzyma około 5 minut a następnie spłukuje dokładnie letnią wodą. Substancje w niej zawarte mają silne działanie odżywcze zarówno na skórę głowy, jak i cebulki włosowe.

SOK Z ŻYWORÓDKI.  Zmiksować umyte liście, a następnie wycisnąć z powstałej miazgi sok. Jeśli chce się wykonać za jednym razem większą ilość soku, należy wymieszać go ze spirytusem w proporcjach 1/3 alkoholu i 2/3 soku. Preparat taki poleca się dla osób dorosłych w ilości 20-30 kropel 2-3 razy dziennie. Sok bez alkoholu mogą też stosować dzieci w połowie zalecanej dawki. Sok z żyworódki wzmacnia ogólną odporność organizmu oraz poprawia działanie  układu pokarmowego.

MAŚĆ Z ŻYWORÓDKI. Około 10 dag świeżego, niesolonego smalcu delikatnie roztopić. Gdy jest ciepły, miesza się go z 1 łyżką soku z żyworódki. Po osiągnięciu maść jest gotowa do użytku zewnętrznego. Należy ją przechowywać w lodówce. Maść z żyworódki ma zastosowanie podobne do preparatów aloesowych. Najczęściej stosowana jest przy zmianach skórnych, na niewielkie oparzenia oraz na młodzieńcze dolegliwości z cerą. Dodatkowo, dzięki działaniu odżywczemu, polecana jest dla skóry suchej i wrażliwej, jak serum.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena