Dobrze sprawdza się jako nawierzchnia oraz materiał do budowy różnych elementów  architektonicznych- murków, tarasów, donic, poidełek, fontann i rzeźb.

Data dodania: 2011-11-21

Wyświetleń: 2018

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

MURKI OGRODOWE. Murek  wykonany z betonowych prefabrykantów wymaga findamentów. Przy niższych murkach wystarczą dwa płaskie kamienie, przy wyższych konieczna będzie betonowa wylewka, na której oprze się cały ciężar murka. Jeśli murek ma spełniać  rolę ścianki oporowej, fundament powinien sięgać poniżej głębokości przemarzania gruntu na danym obszarze. Fundament spełnia także rolę stabilizatora- pomaga konstrukcji utrzymać się pod naporem gruntu od strony skarpy. Dodatkowym zabezpieczeniem przed naporem gruntu jest też trapezowy w przekroju kształt murka. Jeśli skarpa jest zbyt duża na to, aby pojedynczy murek wytrzymał napór ziemi, uzasadniona jest budowa kilku tarasów, pomagających w utrzymaniu roślinności na tego rodzaju skarpie. Korzenie zadarniających roślin dodatkowo zabezpieczają grunt przed osuwaniem się. Do budowy murka można użyć także palisad betonowych. Najlepiej jest wykonać oporową ściankę z betonowej palisady.

ŚCIEŻKI I SCHODY. Beton może posłużyć również jako materiał do budowy ścieżek i schodów. Betonowe kostki uszlachetnione naturalnym kruszywem pozwalają na uzyskanie wielu ciekawych efektów. Do budowy schodów można użyć zarówno gotowych elementów, np. U- kształtnych, jak i wylać monolityczne schody od razu na miejscu przeznaczenia. Jeden i drugi sposób wykonania powinny poprzedzić jednak dokładne pomiary wysokości wzniesienia, jaką chcemy za pomocą tych schodów pokonać oraz precyzyjne wyliczenia ilości potrzebnego materiału.

TARASY. Tarasowe betonowe płytki okładzinowe mogą imitować z powodzeniem kamienne, ceramiczne lub gresowe. Wówczas nikt nawet nie domyśli się, że ten uszlachetniony materiał to beton. Jeśli ogrodowy taras położony jest na nieprzepuszczalnymgruncie, konieczne jest zastosowanie pod nim drenażu, np. grubego żwiru. Pozwoli to na dłuższe zachowanie betonu w dobrym stanie, a tym samym zwiększyć stabilność tarasu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena