Energia odnawialna to przyszłość naszej planety a co za tym idzie naszej cywilizacji. Nikt chyba nie jest wstanie sobie wyobrazić postępu cywilizacyjnego, który się dokonał bez „surowca” jakim jest energia.

Data dodania: 2011-10-31

Wyświetleń: 2815

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na dzień dzisiejszy w bilansie energetycznym naszej planety dominują jeszcze tradycyjne metody wytwarzania energii elektrycznej bazujące w głównej mierze na paliwach kopalnych (węgiel, gaz i ropa naftowa) oraz energii pochodzącej z reakcji pękania wiązań atomowych. Wszystkie te źródła energii uważane są powszechnie za nieodnawialne a ich zapasy w pewnym momencie zostaną wyczerpane – co może nastąpić w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Sytuacja taka jest nieunikniona z uwagi na fakt iż zapotrzebowanie na energię stopniowo i nieustannie się zwiększa.

Nie jest to jednak powód do wszczynania ogólnoświatowego lamentu gdyż taki scenariusz został przewidziany już wiele lat temu. Aby zaradzić potencjalnemu kryzysowi energetycznemu wywołanemu zmniejszającymi się zapasami paliw kopalnych, na całym świecie zaczęto opracowywać i rozwijać technologie umożliwiające pozyskiwanie energii odnawialnej pochodzącej z procesów i zjawisk występujących w naturze. W ten sposób narodziła się:

-energetyka wiatrowa w której za generowanie energii odpowiedzialne są turbiny wiatrowe wykorzystujące zjawisko ruchu mas powietrza,

-energetyka słoneczna, gdzie do produkcji energii wykorzystywana jest energia z promieniowania słonecznego,

-bio-energetyka – uwalniająca energię ze spalania biomasy oraz biogazów,

-energetyka geotermalna wykorzystująca ciepło z wnętrza Ziemi do produkcji energii elektrycznej,

-hydroenergetyka która wykorzystuje moc spadającej, spiętrzonej wody.

Otrzymywana w ten sposób energia jest zdecydowanie bardziej ekologiczna a jej źródła nie ulegają wyczerpaniu – gdyż stale się odnawiają. Na chwile obecną te sposoby pozyskiwania energii przegrywają z tradycyjnymi technologiami z uwagi na koszta, które w przypadku pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są wciąż bardzo wysokie. Zapewne zmieni się wraz z rozwojem technologicznym oraz w przypadku kiedy paliwa kopalne zaczną znacząco drożeć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena