Większość firm obecnych na rynku musi planować swoje działania i oczywiście każda z nich robi to na swój własny sposób, czasem lepiej, czasem gorzej, ale nie ulega wątpliwości, że długoterminowe planowanie stało się nieodzownym elementem skutecznego zarządzania.

Data dodania: 2011-09-22

Wyświetleń: 2567

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Nie każde przedsiębiorstwo jednak stać na profesjonalne (i co za tym idzie niestety również nie najtańsze) programy do harmonogramowania jak np. MS Project. Warto zatem pomyśleć nad alternatywnym rozwiązaniem i do tego wcale nie wymagającym dodatkowych nakładów pieniężnych.

W prawie każdej instytucji korzysta się w dobie dzisiejszego postępu technologicznego z Excela lub też jego Openoffice'owego odpowiednika czyli Calca. Nie każdy jednak wie, że w tych programach również można tworzyć harmonogramy i dokładnie zaplanować czas trwania poszczególnych zadań, a nawet, co i niektórych wyjadaczy pod względem zarządzania projektami może zdziwić, jesteśmy w stanie w arkuszu kalkulacyjnym sporządzić wykres Gantta. Wystarczy stworzyć w arkuszach kalkulacyjnych Excel lub Calc automatyczne arkusze do przeliczania czasu trwania każdego zadania według dat, do tego jednak potrzebna jest już nieco bardziej zaawansowana wiedza i sprawna obsługa tego programu. Warto jednak zamiast kupować specjalny program (który do tego niejednokrotnie wymaga również kosztownych i zaawansowanych rozwiązań sieciowych), zainwestować znacznie mniejsze pieniądze w szkolenie Excel i własnoręcznie harmonogramować przy użyciu arkuszy kalkulacyjnych. Zdobyta wiedza na pewno także przyda się podczas codziennej pracy w Excelu, tworzenia różnych zestawień i raportów, a ponadto zaoszczędzimy naprawdę niemałe pieniądze, które można przeznaczyć na zakup pilniejszych rzeczy. Nie dajmy więc sobie wmówić, że planowanie i zarządzanie projektami jest tylko dla dużych korporacji. Każda, nawet najmniejsza firma może, a nawet powinna planować, aby zwiększyć swoją efektywność. Bo dla chcącego – nic trudnego!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena