"Szkło stapiane", "Szkło artystyczne", "Fusing" - to zaledwie trzy z wielu nazw jakie mogą się kryć pod specjalną techniką produkcji szkła dekoracyjnego. Sama nazwa presuponuje, że chodzi o wyjątkowy rodzaj szkła, które nie tylko dostarczać ma podstawowych praktycznych funkcji, ale przede wszystkim ma się pięknie prezentować.

Data dodania: 2011-09-04

Wyświetleń: 2530

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Technologia ta na świecie stosowana była już od wieków. Znali ją już ludzie za czasów starożytnego Egiptu. Po dziś dzień jest ona bardzo ciekawą formą sztuki z wykorzystaniem szkła. Dawniej stapiano wielkie gotowe tafle szkła oraz wzbogacano je przeróżnymi dodatkami. Po dziś dzień technika ta nie uległa wielkiej zmianie. Jednak dzisiaj do dyspozycji mamy już komputerowe sterowanie i zaawansowane piece ułatwiające obróbkę szkła.

Do produkcji szkła stapianego wykorzystuje się technikę, którą nazywamy z języka ang. "Fusing", co w przełożeniu na nasz język znaczy - "topić", "roztapiać", "łączyć" lub "zespalać". Nazwa bardzo dobrze wskazuje na czynność, jakiej jest poddawane szkło. Otóż w procesie produkcji potrzebujemy gorącego pieca, który rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury rzędu 750 - 850 stopni Celsiusza. W takiej temperaturze szkło zaczyna się topić. Będziemy potrzebować przynajmniej dwóch różnych płyt szkła w różnych kolorach, aby uzyskać efekt przejścia (tzw. gradient). Kiedy szkło zacznie się topić, można dodać różnego rodzaju dodatki - np. w proszku, które dodatkowo zabarwią szkło na żądany przez nas kolor i wzbogacą szkło o składniki chemiczne, dzięki którym obróbka szkła będzie prostsza, a gotowe szkło będzie znacznie odporniejsze na warunki zewnętrzne.

Przed przystąpieniem do fusingu, należy starannie dobrać rodzaje łączonego szkła oraz dodatki (tlenki metali, farby do szkła, minerały i szkliwa). Źle wymieszane mogą być kruche, łamliwe, lub po prostu nie będą wyglądać tak, jak wymagał tego w zamówieniu klient. Niektórzy szklarze wolą korzystać wyłącznie ze szkła pochodzącego od jednego producenta. Istnieje bowiem ryzyko, iż łączenie szkła od różnych producentów może się nie udać. To między innymi z tych powodów tego typu usługi szklarskie nie są zazwyczaj zbyt tanie.

Przykładem zastosowania fusing'u są na przykład drzwi szklane, ścianki ze szkła, daszki szklane, lampy, wiszące ozdoby, wazony, lustra, świeczniki, abażury, tależe, misy, balustrady a także części do mebli i inne elementy wystroju wnętrz. Jak widać, ilość możliwych rzeczy do zrobienia z wykorzystaniem szkła artystycznego jest niemalże niezliczona i ogranicza nas tylko nasz własna wyobraźnia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena