Od dawien dawna organizację pogrzebu można zorganizować zarówno samemu, jak i zlecić ją zakładowi pogrzebowemu. To, na który krok się zdecydujemy, często zależy od tego, czy jesteśmy w stanie finansowo sobie na to pozwolić. Należy zauważyć, że zajmowanie się wszelkimi formalnościami zaraz po śmierci bliskiej nie jest przyjemną czynnością. W końcu w sercach mamy żal i smutek, chcemy oddać się żałobie, a nie biegać po urzędach czy wybierać trumny. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zlecenie kompletnej organizacji pogrzebu zakładom, które zajmują się tym na co dzień.
A formalności tych jest wiele (a jak wiadomo, czasu dużo mniej). Trzeba udać się na cmentarz i kupić miejsce (chyba że zmarły wcześniej je zarezerwował i opłacał). Kolejnym krokiem jest udanie się do parafii, do której należał zmarły i ustalić datę mszy żałobnej i nabożeństwa. Można (ale nie trzeba) w tej sytuacji liczyć na pomocną dłoń księdza. Następnie, należy udać się drukarni i wydrukować klepsydry informujące o śmierci zmarłego oraz podziękowania. Trzeba je też porozwieszać. Warto również zastanowić się nad rozmieszczeniem nekrologu w gazecie.
Następny krok to zakupy – należy kupić trumnę, wieńce pogrzebowe i kwiaty.
Niezbędne jest również udanie się do urzędu stanu cywilnego w celu nabycia aktu zgonu. To znów wiąże się z dużą ilością formalności.
Jak widać, mając trzy dni na organizację pogrzebu, ogrom przygotowań może przytłoczyć każdego. Warto więc zastanowić się nad skorzystaniem z usług pogrzebowych (Wrocław, Warszawa, Kraków – w dużych miastach można znaleźć wiele firm zajmujących się takimi kwestiami - kompleksowo). Tego typu firmy mogą wyręczyć nas w zdecydowanej większości czynności, które należy wykonać przed pogrzebem bliskiej nam osoby.
Trzeba się liczyć z tym, że usługi takie nie są tanie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że taka firma wyręczy nas i oszczędzi czas w momencie, który jest on dla nas ważny, będzie go można wykorzystać na inne ważne czynności.