Słońce praży, chcemy z niego korzystać, ale niekoniecznie mamy ochotę marszczyć czoło- wówczas idealnym rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne i czapka z daszkiem, czy chustka. Czapka nie tylko chroni oczy przed słońcem dając cień, ale chroni tez głowę przed udarem. I ten aspekt jest niezwykle ważny.

Data dodania: 2011-06-23

Wyświetleń: 2611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Słońce praży, chcemy z niego korzystać, ale niekoniecznie mamy ochotę marszczyć czoło- wówczas idealnym rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne i czapka z daszkiem, czy chustka. Lekie okrycie głowy, jak kapelusz,  czapka z daszkiem nie tylko chronią oczy przed słońcem dając cień, ale chronią tez głowę przed udarem.

I ten aspekt jest niezwykle ważny. Przegrzanie organizmu, czy udar cieplny to wcale nierzadko spotykane kwestie w porze letniej. Na pewno przypominasz sobie sytuacje, kiedy przebywając na słońcu podczas upalnej aury zapomniałeś o okryciu głowy? Wrażenia nie należały do najprzyjemniejszych, nieprawdaż?

A jak rozpoznać objawy udaru cieplnego, czy przegrzania? Poniżej kilka podpowiedzi.

Przy udarze cieplnym z pewnością zauważysz utrzymująca się temperaturę ciała- powyżej 39 stopni, Skóra staje się sucha, zaczerwieniona, nie poci się. Osoba dotknięta udarem cieplnym wyraźnie źle się czuje, chce się jej wymiotować, jest rozdrażniona, może mieć też zaburzenia świadomości.

 Przegrzanie organizmu to z kolei: osłabienie, bóle głowy i zawroty głowy. Zdecydowanie bardziej chce się pic, wzrasta temperatura ciała, pojawiają się wymioty., skurcze mięśni.

 Co w tej sytuacji można zrobić?

Taką osobę umieść z zacienionym miejscu, połóż go z nogami nieco wyżej niż głowa (na plecaku, kocu, torbie), rób chłodne okłady, podawaj niewielkie ilości wody co kilka minut (najlepiej lekko osolonej i posłodzonej), jeśli osoba ta traci przytomność – nie podawaj niczego, tylko ułóż w pozycji bezpiecznej na boku, koniecznie wezwij pomoc- pogotowie.

Zdecydowanie lepiej jednak zapobiegać udarom i przegrzaniu.

Wychodząc w upalne dni pamiętaj o zabraniu wody, noś przewiewną odzież, (bawełnianą), chroń głowę- kapelusze, chustką czy czapką z daszkiem. Te zasady są bardzo ważne zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Ubierz dziecko lekko,wygodnie, w przewiewne bawełniane  body dziecięce, czy rampersa, na głowę załóż mu czapeczkę z daszkiem, a do wózka koniecznie zamontuj parasolkę. W godzinach największego nasilenia słonecznego od godz 12-16 unikaj słońca. Zostań w domu, jeśli nie musisz wychodzić. Korzystaj z cienia. Spacery z dzieckiem w tych godzinach zastąp pobytem w zaciszu domowym.

Słońce jest przyjemne, daje poczucie ciepła, jednak w nadmiarze i przy nieodpowiednim podejściu-może doprowadzić do osłabienia organizmu, ale i do poważnych chorób. Zapamiętaj więc hasło lata: „CEŃ CIEŃ.”

Licencja: Creative Commons
0 Ocena