Wiek XX znamy jako czas wojen, rewolucji, naukowych odkryć, wielkich politycznych planów, skandali oraz walki o władzę. Pojawiły się również postacie które zmieniły bieg historii i stały się bohaterami dramatów i tragedii tego wieku.  Przez całą historię przewijają się ważne i burzliwe namiętności.

Data dodania: 2011-05-05

Wyświetleń: 1882

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pojedynczy ludzie zmienili bieg naszej historii, wpłynęli na dzieje ludzkości, a słynne pary zakochanych łączyła również władza. Ale to to także właśnie historia miłości i namiętności na tle polityki, wzloty i upadki sław, ale przecież także zwykłych ludzi których połączyło uczucie, ich życie stanowiące falę ekscesów i ustępstw, mężczyźni i kobiety, których historię przechowamy w pamięci przez następne stulecia.

 

„Poprzysięgłam sobie, że pójdę za Tobą wszędzie, nawet na śmierć”. Tymi słowami w jednym z listów zwróciła się Ewa Braun do ukochanego Adolfa Hitlera.

Jej uroczystość ślubna okazuje się jednocześnie ceremonią pogrzebową. Berlin, stolica niemieckiego mocarstwa stoi w płomieniach, a panna młoda w czerni czuje się szczęśliwa, umierając jako żona, a nie tylko kochanka.

„Mój los jest jego losem” – to jedne z ostatnich słów przed makabrycznym weselnym toastem, wzniesionym nie szampanem, a cyjankiem. Para w odgłosach spadających bomb bierze ślub i odbiera sobie życie, łącząc swe ponure losy w taki właśnie sposób.

 

Pierworodna córka duce Mussoliniego, nie grzesząc urodą nadrabiała swe braki wdziękiem i temperamentem wprost lwicy. Wybrankiem jej serca został Galeazzo Ciano, w opinii Churchilla, Hitlera określany mianem „pechowego”, „fircyka”, dla Himmlera jedynie „salonowym bibelotem”. A jednocześnie próżny był podziwiany, dowcipny i elegancki.

Razem stanowili otwartą „nowoczesną” parę, pozbawioną skrupułów, arogancką i władczą. Rozstrzelanie „zdrajcy” Ciano stanowiło dla niego istne odkupienie. A z Eddy Mussolini całe zdarzenie uczyniło bohaterkę, wprost na miarę greckiej tragedii, ukazując ją jako ofiarę rodzinnej i politycznej katastrofy. Stawiając czoło nazistowskiemu terrorowi postawili się jednakże oboje na przegranej pozycji.

 

„Cóż za szaleństwo odrzucić koronę dla kobiety”. To słowa arcybiskupa Canterbury’ego pod adresem Wallis Simpson i Edwarda VIII, księcia Windsoru. Ślub pary odbył się bez wielkiej pompy na jaką przystało, tylko paręnaście osób zaproszonych, nikogo z królewskiej rodziny, głębokie rozczarowanie. Pozbawiony władzy nad brytyjskim imperium, wydalony z kraju wbrew wszystkim i wszystkiemu w 1937 roku poślubia kobietę, dla której stracił i wyrzekł się wszystkiego – stracił głowę, tron, ojczyznę, reputację, cesarstwo. Nawet księża nad Loarą odmawiali udzielenia sakramentu małżeństwa. Ksiądz zwany „pastorem ubogich” przez lata z powodu tej ceremonii miał ciężkie życie.

 

Historia wielkiej miłości Jean-Paul Sartre rozpoczyna się nie od małżeństwa a od umowy, odnawianej co dwa lata, z prawem do zdrad. Filozof egzystencjalizmu związany z pisarką de Beauvoir, ikoną feminizmu, stanowili parę władającą nieprzeciętną, szeroko rozumianą, kazirodczą rodziną, wciąż gromadzącą się wokół ich miłości.

 

Pół wieku trwająca miłość, raczej małżeństwo po włosku, a przekornie Włoch uwikłany w kilka przygód naraz i żonę, która mu wszystko przebaczy, Federico Fellini zawsze do żony wraca. Związek artystyczny i uczuciowy, trwający ponad pięćdziesiąt lat. Słynny reżyser zmarł w przeddzień złotych godów. Parę miesięcy później, jedno po drugim, dla Giulietty Masiny również życie przestało mieć znaczenie.

 

„Seks jest atrakcyjny na początku, lecz tym, co podsyca zainteresowanie, na dłuższą metę, jest władza”, zdaniem Jiang Qing, żony cesarza Zedong. Myślę, że w swym życiu przeżył dramat zdradzanej żony, bo któż by pozwolił mi patrzeć na zdradę parokrotnie dziennie. Obraz tysiąca omdlałych konkubin, w ramach zasady cesarskiej – im młodsza jest twoja kobieta, tym więcej lat dodajesz do swego żywota.

 

Wprost kolejna bohaterka antycznej tragedii, na pogrzebie nie płacze, z godnością przyjmuje tragedią jaka ją spotkała. Uważam, że ogromna odwaga dodała jej sił, a cały tłum płacze z rozpaczy na pogrzebie Hojna Fitzgeralda Kennededy’ego. W Stanach Zjednoczonych spotykamy się z końcem wielkie sagi. Stają się legendą.

 

Legendę stanowić będzie również historia amerykańskiego małżeństwa Hojna Lennona i Yoko Ono. Pokochał swoją żonę szaleńczo i wprost bezwarunkowo, wbrew wszystkim. Fascynowała go jak nikt, oczarowany, kobieta seksowna i inteligentna. Niespokojny duch sławnych Beatlesów nagle znika z piedestału gwiazd. Żył jakby był nieśmiertelny. Wysiadając z samochodu pod własnym domem nawet przez myśl mu nie przeszło że padnie strzał, niestety śmiertelny. Zabójca wytłumaczy swój czyn słyszanym wewnętrznie głosem …

 

Michał Gorbaczow, znany nam prezydent Rosji, poślubił swą wielką miłość bardzo skromnie. Panna młoda pożyczyła buty od przyjaciółki, nowa sukienka nawet nie była ślubną, uroczystość jednak oddała świadectwo miłości i radości. Dowód klasycznej miłości od pierwszego wejrzenia. Ich para stanowiła jedność, ona zawsze przy jego boku, uzupełniali się prawie pół wieku, choć nawet ta miłość nie przezwyciężyła śmierci, choć podbijając serca całej Rosji. Miłość na skrzydłach historii.

 

Na koniec przypomnijmy jeszcze historię Eleny Petrescu i Nicolae Ceausescu. „Chcę umrzeć razem z mężem, nie chcę żadnego aktu łaski” tak wypowiadała się żona dyktatora. Straceni razem, tragiczny koniec namiętnej miłości; wbrew wszystkim i wszystkim żona nie uroni ani jednej łzy godząc się ze swym losem. Przed plutonem egzekucyjnym stoją trzymając się za ręce, sami w obliczu śmierci, godząc się z nienawiścią i terrorem przeciw dyktaturze, posądzeniu o ludobójstwo.

 

Jak widać XX wiek obfituje w wiele namiętnych, tragicznie zakończonych historii.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena