Czym tak właściwie charakteryzuje się stereotypowy polski wczasowicz? Okazuje się, że posiada on zdecydowanie więcej cech niż tylko plastikowa reklamówka z supermarketu w dłoni i sandały z białymi skarpetkami.
Gdy przychodzi czas na letni odpoczynek, stereotypowy polski wczasowicz stara się przygotować wszystko możliwie jak najlepiej, jednocześnie dbając o to, aby nie wydać zbyt wiele pieniędzy. Gdy już zarezerwuje drogie miejsce w hotelu all inclusive, z reguły robi wszystko, aby z niego nie wychodzić. Stara się zapoznać ze smakiem wszystkich drinków, a w wolnym czasie pływa w hotelowym basenie z przerwą na opalanie się na leżakach. Nie przeszkadza mu nawet to, że na bilet do Egiptu czy Hiszpanii wydał kilkaset złotych i nic nie zobaczył – w końcu przyleciał po to, aby odpocząć.
Pod uwagę warto także wziąć stereotyp Polaka narzekającego i wiecznie niezadowolonego – bez względu na to, czy chodzi o świadczone mu usługi na zbyt niskim poziomie, niezbyt atrakcyjne menu w restauracji, czy zbyt wysoką lub niską temperaturę powietrza. Na pewno znajdzie się coś, co zepsuje mu przynajmniej jeden dzień wakacji. Płaci, więc wymaga – to oczywiste, jednak jego potrzeby przerastają kilkakrotnie te, które posiada na co dzień.
Podczas wakacji liczy każdą złotówkę, szczególnie jeżeli wcześniej trzeba było zamienić ją na obcą walutę –wtedy staje się ona jeszcze cenniejsza. Nigdy nie zostawia napiwków. Zawsze odlicza cenę, starając się nie wydać ani grosza więcej. Potrafi jednak bardzo dobrze targować się. Na to poświęca nawet kilkanaście minut, a gdy tylko uda mu się obniżyć cenę o kilka groszy, pozostaje dumny z siebie do końca dnia.
Oczywiście, należy pamiętać o tym, że przedstawione stereotypy polskiego wczasowicza nie muszą dotyczyć każdego i nie zawsze musza występować w takiej samej postaci. Najważniejsze jest, aby zaakceptować każdego i każdemu pozwolić cieszyć się wakacjami, na które z reguły z niecierpliwością czeka się przez cały rok, odliczając każdy dzień w pracy przepełnionej żmudnymi obowiązkami.