Poznaj życie i twórczość Shakiry, kolumbijskie piosenkarki, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Znana z takich hitów jak Objection (Tango), Whenever, Wherever, She-Wolf. 

Data dodania: 2010-07-20

Wyświetleń: 5063

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Shakira urodziła się 2 lutego 1977 w Barranquili w Kolumbii jako najmłodsze dziecko z dziewięciorga rodzeństwa. Wychowywana była w wielokulturowej rodzinie. Urodziła się w Kolumbii, jej ojciec jest pochodzenia libańskiego, który urodził się w USA i przeniósł się do Kolumbii, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, która ma korzenie katalońsko-włoskie.

Shakira pochodzi z języka arabskiego i oznacza kobietę, która ma serdeczne uczucia dla swego dobroczyńcy.

Od najmłodszych lat Shakira Isabel Mebarak Ripoll (bo tak brzmi jej pełne nazwisko), wykazywała duże zdolności. Już w wieku dwóch lat poznała alfabet, a w wieku czterech nauczyła się pisać.

Jej pierwszy występ odbył się gdy miała 4 latka. Razem z ojcem poszła do restauracji gdzie podawano dania z bliskiego wschodu. Gdy Shakira usłyszała dźwięki dumbek (tradycyjnego arabskiego bębna) nie mogła się powstrzymać i wskoczyła na stół tańcząc. Goście i właściciele restauracji byli tak zaskoczeni i zadowoleni z występu młodej tancerki, że zaczęli klaskać. Shakira znajduje swoje powołanie, chce występować na scenie.
Od tego czasu datuje się droga do kariery młodej Shakiry jako „mistrzyni” tańca brzucha, który będzie jej znakiem rozpoznawczym tak i później w MTV jak i w szkole podstawowej, gdzie, co piątek będzie dawać pokazy „tańca brzucha”. Ruchów uczy jej libańska babka.

Shakira w wieku 8 lat napisała swoją pierwszą piosenkę "Tus Gafas Oscuras". Jest to symboliczna opowieść o czarnych okularach jej ojca. Nosił je, aby ukryć swój żal po stracie syna, który umarł w wypadku samochodowym.

Gdy ma osiem lat jej ojciec ogłasza bankructwo. Jak sama mówi półżartem: „mój ojciec jest jedynym arabem, który nie odniósł sukcesu w biznesie.

Na szczęście problemy ojca nie zatrzymują kariery Shakiry. Poznaje Monice Ariza, która razem z pracownikiem Sony-Kolumbia Ciro Vargasem przekonuje kierownictwo wytwórni do podpisania kontraktu na trzy płyty z nieznaną młodą piosenkarką.

Shakira wydaje swoją pierwszą płytę, gdy ma 13 lat. Nazywa się Magia i zawiera piosenki napisane przez Shakirę, w stylu pop-rock z dodatkiem disco. Niestety nie cieszył się komercyjnym sukcesem, sprzedano tylko 1000 egzemplarzy płyty.

Wraca do studia, gdzie nagrywa Peligro (Niebezpieczeństwo). Niestety znowu tylko 1000 sprzedanych płyt.

Shakira zakończyła naukę w wieku 15 lat i całkowicie poświęciła się rozwojowi swojej kariery. Wraz z matką przeprowadziła się do Bogoty, jedynego miejsca, które dawało jej szansę na rozwój kariery muzycznej. Gdy miała 16 lat dostała główną rolę w kolumbijskim serialu "El Oasis". Jednak Shakira nie była dobrą aktorką i postanowiła jeszcze raz spróbować swoich sił w branży muzycznej. Poprosiła Sony Music o ostatnią szansę. Nagrała na próbę piosenkę "Donde Estas Corazon?". Przez sześć miesięcy utwór nie schodził z pierwszego miejsca list przebojów w Kolumbii. Po tym sukcesie wytwórnia Sony Music zgodziła się na nagranie trzeciej płyty.

Piosenkarka w czasie pracy nad nową płytą doprowadza do perfekcji swój wokal i zachowuje kontrolę nad brzmieniem nagrań. Inspirując się amerykańską muzyką alternatywną i brytyjskimi zespołami jak The Predenters Shakira nową jakość w latynoskim popie.

Nic dziwnego, że płyta „Pies Descalzos” odnosi sukces. Jest numerem 1 w ośmiu krajach i sprzedaje się w ponad 5 milionach kopii. Niestety sukces płyty przyćmiła tragedia. W czasie koncertu Barranquilli 2 osoby zostają zadeptane. Po tym zdarzeniu Shakira była kompletnie rozbita, nie wiedziała, co ma z sobą zrobić, załamała się i chciała rozstać się z karierą piosenkarki.

Jej czwarty album ma przewrotny tytuł ¿Dónde Están Los Ladrones? (gdzie są złodzieje?). Nawiązuje do kradzieży walizki z materiałami na płytę. Na szczęście Shakira bierze się do roboty i nagrywa od nowa wszystkie piosenki. Między innymi takie dynamity, jak: „Ciega, Sordomuda”, „Moscas En La Casa”, „No Creo” czy inspirowany muzyką orientalną „Ojos Así”. Płyta staje się w bestsellerem wśród płyt nagranych w języku hiszpańskim, sprzedając się w ilości ponad 10 miliona egzemplarzy.

Następny sukces to płyta z nagranym koncertem MTV Unplugged z sierpniu 1999. Płyta podoba się fanom i krytykom. Zdobywa nagrodę Grammy i sprzedaje się ponad 5 milionów płyt.

W roku 2000 zaczyna spotykać się z Antonio de la Rúa, synem prezydenta Argentyny. Pozostają razem do dziś.

Następny naturalny krok w karierze to podbicie rynku anglojęzycznego. Shakira przez następny rok będzie pracować nad nową płyta. Laundry Sevice ( w języku hiszpańskim: Servicio De Lavanderia). Duża zmiana, nie tylko język hiszpański, ale także język angielski. Zmiana koloru włosów z czarnego na blond. Mniej rocku, więcej popu.

Mimo opinii krytyków, że angielski Shakiry jest zbyt słaby i po translacji języka hiszpańskiego na język angielski, tracona jest magia piosenkarki, wydana w 2001 roku płyta odnosi międzynarodowy sukces, sprzedano ponad 15 milionów egzemplarzy. Siedem utworów stało się hitami: "Whenever, Wherever" ,Underneath Your Clothes, Objection (Tango) / Te Aviso, Te Anuncio (Tango), The One, Te Dejo Madrid, Que Me Quedes Tú i Poem To A Hors. Piosenkarka wyrusza w trasę nazwaną „Tour of the Mongoose”.

W 2005 roku Shakira zaczyna pracę razem z legendarnym producentem muzycznym Rickiem Rubinem. W połowie roku ukazuje się płyta Fijación Oral Vol. 1, a pięć miesięcy później Oral Fixation Vol. 2. Siglem promującym pierwszą płytę jest utwór „La Tortura” nagrany razem z hiszpańskim piosenkarzem Alejandro Sanzem.

W drugiej płycie łączy siły z raperem Wyclef Jean, razem tworzą piosenkę "Hips Don't Lie", pierwszy utwór Shakiry,który zajmuje pierwsza miejsce na liście „Billboard” w USA i pierwsze miejsca na listach przebojów w ponad 55 krajach. Para tworzy specjalną wersję singla na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2006 roku.

Następny album „She Wolf” to przejście od latynoskiego popu i lekkiego rocku do electropop. Nagrana w własnym studio nagraniowym Shakiry, płyta prezentuje szerokie spektrum dźwięków, udawadniająć, że Shakira jest nie tylko utalentowaną piosenkarką, ale także kompozytorką i producentką muzyczną wychodzącą poza ramy stereotypowej muzyki pop.
Siglem promującym płytę jest She-Wolf (język hiszpański: Loba). W wersji anglojęzycznej płyty dodany jest utwór wyprodukowany przez Timbalanda „Give It Up to Me”.

Ostatnio Shakirę mogli usłyszeć fani piłki nożnej, gdyż razem z afrykańską grupą Freshlyground zaśpiewała oficjalną piosenkę Mistrzostw Świata – „Waka Waka (Czas Afryki).

Następne plany Shakiry to trasa koncertowa oraz powrót do studia, aby nagrać nową hiszpańskojęzyczną płytę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena