16. września o godzinie 12.00 ze stacji przy ulicy Bujwida 42. odjedzie pociąg do nieba nadziei. Na stacji końcowej podopieczni Fundacji ,,Na Ratunek dzieciom z choroba nowotworową” znajdą na pewno mnóstwo świetnej zabawy, a konduktorem będzie wrocławski artysta Andrzej Jarodzki.

Data dodania: 2010-09-14

Wyświetleń: 1457

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W najbliższy czwartek gościem dzieci z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu będzie znany wrocławski rzeźbiarz, malarz i grafik - Andrzej Jarodzki, autor prezentującej się okazale na terenie wrocławskiego Placu Strzegomskiego instalacji „Pociąg do Nieba”. Andrzej Jarodzki zainauguruje cykl spotkań z dziećmi w ramach projektu ,,Poznajcie wrocławskich artystów”. Przedsięwzięcie łączy w sobie dwa cele: prezentację osobistości artystycznego środowiska Wrocławia oraz ofiarowanie chorym dzieciom radości ze wspólnego tworzenia. Dzięki pomocy Fundacji ,,Na Ratunek Dzieciom z chorobą nowotworową” oraz portalu internetowego TuWroclaw.com mali pacjenci będą mogli poznać wszystkie tajemnice kreacji i artysty, zadając mu najśmieszniejsze i najdziwniejsze pytania, jakie tylko przyjdą im do głowy. Po szczerym wywiadzie (który w całości opublikuje portal TuWroclaw.pl)  wszyscy zgromadzeni stworzą wspólnymi siłami niepowtarzalne dzieło sztuki, które będzie przypominać chwile spędzone w artystycznym gronie. A ponieważ Andrzej Jarodzki uprawia malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, rzeźbę, a także komponuje obiekty: instalacje, murale, nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie wyglądało przyszłe dzieło sztuki.

Jesteśmy jednak przekonani, że będzie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, na wszelki wypadek przygotowaliśmy aż trzy ogromnej wielkości blejtramy– zapewnia prezes  Fundacji– Agnieszka Aleksandrowicz.

Fundacja „Na Ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” od 19 lat stara się pomóc małym pacjentom chorym na różnego typu nowotwory zwalczyć tę chorobę. Oprócz  pomocy przy realizacji bieżących potrzeb, takich jak leki, zabiegi medyczne, rehabilitacje oraz sprzęt diagnostyczny, organizacja stara się sprawić, aby dzieci chociaż przez moment zapomniały o swojej chorobie. Artystyczne spotkania idealnie wpisują się w tę misję. Wspólne tworzenie na pewno zaowocuje dużą dawką radości i przyniesie chwilę zapomnienia o trudnej terapii, a stworzone dzieła będą nie tylko źródłem satysfakcji dla dzieci, ale posłużą nam również jako cenne przedmioty w licytacjach na rzecz budowy „Przylądka Nadziei” – nowej siedziby kliniki.  Wierzymy, że ta niecodzienna forma warsztatów będzie też głębokim i pięknym przeżyciem dla Artystów, którzy zechcą wziąć udział w projekcie.- przyznaje Agnieszka Aleksandrowicz.

,,Pociąg Do Nieba” autorstwa wrocławskiego artysty Andrzeja Jarodzkiego, to dzieło, które istniało w umyśle twórcy od 1994. Wtedy też powstał obraz na płótnie, z doskonałą precyzją przedstawiający wizję przyszłej rzeźby. Dopiero jednak po 16 latach plany artysty zostały wcielone w życie. Do stworzenia instalacji wykorzystana została zabytkowa lokomotywa z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz fragment oryginalnych torów.

Ciekawe jakich surowców w czwartkowe południe użyją mali podopieczni kliniki. Nie będzie to żelazo i szkło, ale farby we wszystkich kolorach tęczy -  jednak efekt będzie na pewno równie imponujący. – podsumowuje Agnieszka Aleksandrowicz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena