Zarówno założenie fundacji lub stowarzyszenia, jak i późniejsze prosperowanie na rynku, może przysporzyć zarządzającym wielu trudności. Już przy samej rejestracji fundacji i ustanowieniu statutu, może niezbędna okazać się pomoc prawna. Później jednak wcale nie będzie łatwiej, biorąc pod uwagę skomplikowane przepisy i konieczność ich stosowania każdego dnia prowadzenia organizacji trzeciego sektora. 

Data dodania: 2022-05-08

Wyświetleń: 380

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Obsługa prawna fundacji

Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z możliwości obsługi prawnej już od samego początku działalności. Na czym może polega taka pomoc?

Zakładania fundacji - samodzielnie czy przy wsparciu kancelarii prawnej?

Założenie fundacji czy stowarzyszenia wymaga znajomości przepisów prawnych. Można przejść cały proces samodzielnie, ale jeśli zależy komuś na szybkim zarejestrowaniu fundacji w KRS, to lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnej. Taka obsługa prawna fundacji ułatwia podejmowanie właściwych decyzji i sprawia, że są one zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami.  

W czym jeszcze przyda się pomoc prawna dla fundacji?

Właściwie w działalności fundacji prawnik przydaje się zawsze. Warto analizować zarówno podpisanie wszelkich umów, jak i np. weryfikować zgodność zapisów statutu z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Dzięki temu, że prawnik czuwa nad całą działalnością, wszelkie umowy, także z pracownikami i organami współpracującymi są korzystne dla fundacji oraz nie będą nosić negatywnych konsekwencji w przyszłości. W niektórych przypadkach obsługa prawna fundacji może okazać się niezbędna tylko na początku, ale nie zaszkodzi mieć również pewność, że w sytuacjach niecierpiących zwłoki, będzie możliwa niezwłoczna konsultacja z prawnikiem, np. przy odebraniu pozwu sądowego czy problemach w interpretowaniu zapisów umowy.

Fundacja na drodze sądowej - czy konieczna jest obsługa prawna?

Procesy sądowe, spotkania przed sądami arbitrażowymi, a nawet regulowanie kwestii związanych z postępowaniem administracyjnym zdecydowanie pochłania wiele czasu. Do tego niewłaściwe przygotowanie oraz błędne stawianie argumentów, może drogo kosztować fundację w przyszłości. Trudno jest jednak przewidzieć na początku prowadzenia fundacji, z jakimi sytuacjami trzeba się będzie zmierzyć w kolejnych latach. Istnieją jednak kancelarie prawne, które oferują pomoc prawną zarówno na telefon jak i w modułowych pakietach z opcją tak zwanego „pogotowia prawniczego”. Dzięki takim rozwiązaniom właściciel fundacji może w każdej chwili skonsultować konkretną sprawę i podjąć odpowiednie kroki, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena