W dzisiejszych czasach możemy ubezpieczyć prawie wszystko. Zastanówmy się jednak, czy warto rzucić się w wir polis asekuracyjnych. Jak kupić odpowiadające naszym potrzebom ubezpieczenie nie przepłacając dowiemy się w artykule.

Data dodania: 2011-04-23

Wyświetleń: 1655

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenie to ważna część naszego bezpieczeństwa finansowego i życiowej stabilności. Bez względu na to, czy jest to obowiązkowe ubezpieczenie OC, autocasco, polisa na życie, turystyczna, czy inna, wybór ubezpieczenia potrafi przyprawić o zawrót głowy. W zależności od naszych wymagań, polisy ubezpieczeniowe mogą nas słono kosztować. Wiele osób uznając jednak słusznie, że jest to i tak tylko część pieniędzy jakie przyszłoby nam stracić w razie jakiegoś nieszczęścia. Nie oznacza to jednak, że za ubezpieczenia warto przepłacać. Jak kupić odpowiednie ubezpieczenie? Czym się kierować? Jaka cena będzie atrakcyjna?

Ubezpieczenie OC samochodu

Nasze rozważania zacznijmy od tego najpopularniejszego ubezpieczenia. Jest ono obowiązkowe, a za jego brak grożą surowe kary finansowe. Każdy kierowca marzy zatem o obniżeniu rokrocznego wydatku składającego się na tę ochronę. Należy pamiętać, że zakres ubezpieczenia OC dla pojazdów jest ściśle określany przez ustawę. Oznacza to dla nas, że każda polisa jest taka sama bez względu na cenę, czy towarzystwo ubezpieczeniowe. W przypadku tego typu asekuracji powinniśmy zatem kierować się głównie wysokością składki, im niższa oczywiście lepiej.

Ubezpieczenia AC

Ubezpieczenia autocasco to dość skomplikowane polisy. Chronią one nasz samochód ogólnie rzecz biorąc przed uszkodzeniami wynikającymi z użytkowania lub czynników zewnętrznych. Ochronę AC możemy rozszerzyć na wiele elementów, jednak nie dajmy się złapać w wir ubezpieczania wszystkiego, bo ubezpieczenie okazać się może bardzo kosztowne.

Jednym z bardziej korzystnych rozszerzeń jest ubezpieczenie auta przed kradzieżą. Dobrze jest ubezpieczyć się przy tym również od szkód powstałych w wyniku nieudanej próby włamania – wybitej szyby, zniszczonego zamka, rozbitej deski rozdzielczej itp. Przy tym ubezpieczeniu zwróćmy szczególnie uwagę na sumę odszkodowania za kradzież samochodu, czy jest ona zgodna z wartością pojazdu w dniu zakupu, czy deprecjonuje zgodnie z jego wartością.

Dobrym pomysłem jest także ubezpieczenie samochodowych szyb, których wymiana, szczególnie przy przednich elementach jest bardzo kosztowna. Jeśli zdecydujemy się na ich asekurację, zwróćmy uwagę, czy ich uszkodzenie wpłynie na utratę zniżek.

Ubezpieczenia nieruchomości

Nieruchomości możemy ubezpieczyć pod trzema różnymi względami. Najpopularniejsze i najważniejsze jest ubezpieczenie murów domu lub mieszkania. Pozwoli nam to na ochronę przed groźnymi żywiołami jak wielka woda, pożar, huragan, czy erozja podłoża. Kolejne to ubezpieczenie stałych elementów nieruchomości oraz sprzętów ruchomych. Tą polisę wykupić możemy tylko jeśli jesteśmy właścicielami posesji. Jest to bardzo przydatna ochrona, na przykład przed włamaniem. Zastanówmy się, które przedmioty są najsensowniejsze w ubezpieczeniu. Przy ewentualnym włamaniu, istnieje duża szansa, że złodzieje wyniosą biżuterię i telewizor plazmowy, zostawią jednak w spokoju kredens po babci, dlatego skupmy się na realnym zagrożeniu.

Ubezpieczenie OC życiowe

To przydatne ubezpieczenie ma bardzo duży zakres i chroni nas przed skutkami nieostrożnego zachowania nas samych, naszych pociech i zwierzaków. Przypadkowe zbicie chińskiej porcelany znajomych, pogryzienie sąsiada przez naszego psa, czy szyba wybita piłką naszego dziecka w aucie znajomego – te wszystkie przypadki pokryje nasze OC. Zanim jednak podejmiemy decyzję, zastanówmy się, czy takie ubezpieczenie jest nam potrzebne. Jeśli wykonujemy odpowiedzialny zawód, w którym jeden błąd może zrujnować komuś zdrowie, posiadamy niesforne pociechy lub obawiamy się utraty pracy w związku ze spłacanym kredytem to na pewno warto rozważyć ubezpieczenie na życie. W innych wypadkach może się ono okazać kosztownym zbytkiem.

W każdym przypadku balansujmy koszty

Niezależnie od tego jakie ubezpieczenie nas interesuje, odpowiedzmy sobie po pierwsze na pytanie czego tak naprawdę oczekujemy. Dzisiejsze polisy są dość elastyczne i pozwalają swoim klientom wybór konkretnych podmiotów ochrony. Pamiętajmy, że ubezpieczając się od wszystkiego, składki bardzo mocno uderzą nas po kieszeni. Jeżeli skupimy się wyłącznie na realnych zagrożeniach, ochronę zapewnimy sobie znacznie taniej.

Ponadto niezależnie od wszystkiego zawsze zapoznawajmy się z ogólnymi warunkami umowy, może nam to oszczędzić stresu i przykrych niespodzianek w przyszłości.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena