Na pytanie kto może otrzymać najtańsze OC, odpowiedź jest prosta: każdy kierowca. A żeby znaleźć towarzystwo ubezpieczeniowe, oferujące mu najatrakcyjniejszą ofertę, wcale nie musi samodzielnie porównywać ofert. Dzięki internetowemu kalkulatorowi ubezpieczeń możliwe jest zaoszczędzenie nawet trzystu, czterystu złotych rocznie.

Data dodania: 2012-05-14

Wyświetleń: 1257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców w Polsce, a przez to towarzystwa ubezpieczeniowe oferują je w jednym i tym samym zakresie. Oferty różnią się natomiast sposobem naliczania wysokości składki. Do ustalenia kwoty OC towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę: miejsce zameldowania, pojemność silnika, markę samochodu i model, historię dotychczasowego ubezpieczenia, itd. Na szczęście dla kierowcy w sieci bardzo łatwo można znaleźć kalkulator OC, który w kilka, kilkanaście minut wskaże najtańsze OC.

Jak przekonać kierowców do porównywarek?

Oczywiście, jak zwykle pojawiają się głosy ludzi, którzy szukają dziury w całym. Wątpliwości budzi długość formularza, zasadność pytań, pojawia się także lęk przed tym, co tak naprawdę dzieje się z podawanymi informacjami. Po bliższym przyjrzeniu się funkcjonalnościom kalkulatora ubezpieczeń okazuje się jednak, że nie wymaga on podania żadnych informacji, które chronione są ustawą o ochronie danych osobowych, typu pesel czy adres. Z danych osobistych trzeba podać jedynie datę urodzenia, co jest konieczne do wyliczenia składki na OC, oraz kodu pocztowego, na podstawie którego określa się wielkość miejscowości osoby ubezpieczanej. Jednocześnie zawiera tylko i wyłącznie pytania, których wymaga przynajmniej jedno towarzystwo ubezpieczeniowe.

Drugi lęk związany jest rzetelnością podawanych składek. Czy kierowca może zaufać kwotom podawanym przez porównywarkę ubezpieczeń? Jak najbardziej. Kalkulator OC oblicza składki na podstawie aktualnego taryfikatora, a więc użytkownik może być pewny, że otrzymuje faktyczny przegląd rynku ubezpieczeń.

Co jest lepsze: kalkulator danego towarzystwa, czy multikalkulator?

Oba narzędzia w dużej mierze działają w podobny sposób, natomiast kalkulator OC popularnych multiagencji gwarantuje coś, czego formularz konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego zaoferować nie może. Użytkownik, który zdecydował się skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń którejś z multiagencji otrzymuje kompleksowy wgląd w oferty i na tej podstawie może wybrać towarzystwo, proponujące mu najtańsze OC. Należy jednak przy tym zwrócić uwagę, ofertę ilu ubezpieczycieli dana multiagencja porównuje. Liczba trzech-czterech to jakieś nieporozumienie, natomiast już kilkanaście daje rzeczywiście jasny obraz sytuacji wśród ubezpieczycieli.

Kiedy porównywać?

I znowuż, najlepsza odpowiedź jest najprostsza: w każdym czasie. Kalkulacja nie zobowiązuje internauty do niczego i może być zrobiona zarówno wyłącznie w celach informacyjnych, jak i po to, aby zakupić najatrakcyjniejszą polisę przez internet. Natomiast wydaje się, że rola kalkulatora OC jest szczególnie ważna w momencie, gdy kierowca musi dokonać wyboru ubezpieczyciela, czy przy okazji kupna samochodu, czy wówczas, gdy zbliża się koniec dotychczasowej umowy. Ubezpieczenie OC niewypowiedziane zostaje automatycznie przedłużone na kolejny rok. Natomiast na mocy nowelizacji ustawy z lutego 2012 roku towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek na minimum dwa tygodnie przed datą końcową dotychczasowej polisy listownie poinformować o tym fakcie swojego klienta. Warto wtedy skorzystać z kalkulatora OC, ponieważ okazuje się, że klient przedłużający dotychczasową polisę paradoksalnie traci nawet kilkaset złotych. Tak samo ważne staje się porównanie ofert w przypadku kupienia używanego samochodu. Ubezpieczenie OC przechodzi wraz z pojazdem na nowego właściciela. Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje wówczas rekalkulacji składki, przez co może się okazać, że dla nabywcy nie jest ona atrakcyjna. Na szczęście wyżej wspomniana ustawa pozwala nowemu właścicielowi wypowiedzieć umowę w każdym momencie. Dlatego nowy właściciel przede wszystkim powinien zainteresować się możliwościami, jakie daje kalkulator ubezpieczeń.

Jak porównywać?

Aby kalkulator rzetelnie wyliczył wysokość ubezpieczenia, konieczne jest podanie prawdziwych danych przez użytkownika. Wpisanie błędnych informacji (np. zniżki za bezszkodową jazdę w wysokości 40% zamiast 30%) może skutkować różnicą nawet kilkudziesięciu złotych.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena