To może zdarzyć się wszędzie. Blackout pozbawi światła mieszkania, uniemożliwi pracę w biurze i unieruchomi maszyny w zakładach przemysłowych. Czy można się przed tym bronić? Owszem. Trzeba tylko właściwie dobrać agregaty prądotwórcze.

Data dodania: 2011-04-13

Wyświetleń: 1596

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Są regiony, w których zagrożenie awarią sieci energetycznej jest większe. W innych jest nieco lepiej. Jednak niezależnie od miejsca, dobrze jest zabezpieczyć się na wypadek braku prądu. Zwłaszcza wtedy, kiedy prowadzimy działalność, w ramach której wymagana jest stała dostawa energii elektrycznej. Zabezpieczenie oznacza pozyskanie dodatkowego źródła zasilania. Jedną z opcji są agregaty prądotwórcze. Trzeba jednak uważać, aby dobrać je w taki sposób, żeby jak najlepiej odpowiadały potrzebom.

Które urządzenia są niezbędne?

Żeby dobrze wybrać, trzeba najpierw wiedzieć w jakim celu wyboru się dokonuje. Jeżeli chodzi o agregaty prądotwórcze, wydaje się to oczywiste – potrzeba zapewnić zasilanie w sytuacji blackoutu. Jednak w rzeczywistości lepiej jest zawęzić cel i doprecyzować szczegóły. Na przykład takie, jak określenie odbiorników, które dodatkowego zasilania będą potrzebowały. Przykładowo, warto zastanowić się, czy awaryjnego zasilania potrzebuje pralka czy telewizor. Być może nie jest to konieczne. Jeśli jednak w domu znajduje się kocioł, który sterowany jest elektrycznie, należy w pierwszej kolejności zadbać o stałą dostawę prądu. 

Kiedy wszystkie urządzenia zostaną spisane, a pobór mocy ustalony, trzeba dobrać odpowiedni agregat. Jego moc powinna być wyższa niż maksymalne, przewidywane obciążenie. Dlaczego? Bo niektóre urządzenia potrzebują więcej mocy wtedy, kiedy są włączane. Gdyby agregat miał moc dokładnie taką, jak określona, niemożliwe byłoby ich uruchomienie.

Można także skorzystać z innego sposobu szacowania potrzebnej mocy agregatu. Przyjmuje się bowiem, że powinna być ona równa co najmniej trzykrotnej mocy urządzenia o największym poborze.

Jaki rozdaj agregatu jest najlepszy?

Kiedy znamy moc, jakiej potrzebujemy, przychodzi czas na podjęcie decyzji o tym, jakiego rodzaju agregaty prądotwórcze są dla nas najlepsze. Możemy więc zdecydować się na takie, które napędzane są benzyną lub olejem napędowym. Na te, które wytwarzają prąd jednofazowy lub trójfazowy. Można znaleźć także takie, które produkują energię o napięciu 12 V.

Kolejnym kryterium wyboru jest mobilność agregatu. Jeśli chcemy, możemy zdecydować się na taki, który można przewozić. Lub inny, który będzie na stałe umieszczony w jednym miejscu. Ważna jest decyzja dotycząca tego, jaką obudowę będzie miał agregat. Jeśli w ogóle z niej zrezygnujemy, musimy pogodzić się z dość uciążliwym hałasem.

Na rynku dostępne są także agregaty prądotwórcze, które uruchamia się dzięki energii zgromadzonej w akumulatorze lub ręcznie, przy pomocy specjalnej linki (jak w silniku motorówki). W tym wypadku kryterium jest jedno – wygoda.

Dopiero kiedy odpowiemy na pytanie – jaki agregat nam odpowiada i jakie są nasze potrzeby, możemy podjąć decyzję o wyborze konkretnego modelu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
2 Ocena