Przygotowanie do nauki
Należy odpowiednio rozplanować naukę. Według badań najbardziej efektywny jest podział nauki na 45 minutowe bloki i przerwy pomiędzy nimi. Dodatkowo po upływie 2,5 godziny należy sobie zrobić dłuższą przerwę np. pół godziną i zająć się czymś innym: iść na spacer, poćwiczyć, czy posprzątać pokój. W tym czasie mózg ma szansę „poukładać” i przyswoić zdobyte informacje.
Przed przystąpieniem do nauki określ sobie jaką partię materiału chcesz przyswoić. Możesz stworzyć sobie listę z punktami, czego dokładnie chcesz się nauczyć i co przez to osiągniesz. Taka lista dosyć mocno podnosi motywację do nauki.
Koncentracja to podstawa
Staraj się skupić na przyswajanym materiale. Bez sensu jest „ślęczenie” nad książkami, kiedy myślisz o przysłowiowych „niebieskich migdałach”. Przed rozpoczęciem nauki należy oczyścić umysł z niepotrzebnych myśli, psychicznie i fizycznie się wyciszyć. Opanuj techniki koncentracyjne. Wyłącz telefon i komunikatory na komputerze. Łatwiej jest się skupić bez facebook w tle.
Ze zrozumieniem, nie na pamięć
W trakcie nauki przedmiotów ścisłych staraj się zrozumieć dany materiał. Nauka rozwiązania na pamięć nic nie da. Jeżeli mimo twoich szczerych chęci nadal nie jesteś w stanie pojąć skąd bierze się takie, a nie inne rozwiązanie, uzupełnij braki. Poszukaj profesjonalnej pomocy. Poproś nauczyciela o wytłumaczenie konkretnego zagadnienia lub zapisz się na korepetycje.
Powtórki kluczem do sukcesu
Po kilku dniach zrób powtórkę materiału. W ten sposób go utrwalisz. Postaraj sobie przypomnieć najważniejsze kwestie, a następnie uzupełnij braki.
Powodzenia!