Czwartego maja 2011 o godzinie 9 blisko 400 tys. maturzystów z ponad 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego.

Data dodania: 2011-05-04

Wyświetleń: 1958

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O godzinie 14 rozpocznie się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Deklarację przystąpienia do tego egzaminy wyraziło tylko niecałe 10% maturzystów.

Uczniowie mają 170 minut na rozwiązanie testu na poziomie podstawowym i 180 na poziom rozszerzony.

Od 2010 roku maturzyści muszą przystąpić do min. trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym – z języka polskiego, matematyki i języka obcego (wybór jest zawężony do sześciu języków: angielski, niemiecki, włoski, rosyjski, hiszpański lub francuski). Osoby chętne mogą je zdawać na poziomie rozszerzonym.

Maturzysta może również zdawać egzaminy maturalne z innych przedmiotów. Może wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych. W tej grupie znajdują się zarówno przedmioty ścisłe taki jak: biologia, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia oraz humanistyczne: historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, a nawet przedmioty takie jak: wiedza o tańcu, filozofia, język łaciński i kultura antyczna.

Wybór przedmiotów maturalnych zazwyczaj jest podyktowany kryteriami przyjęcia na wybrane kierunki studiów.

Tegoroczni maturzyści najbardziej obawiają się jednak jutrzejszego egzaminu z matematyki. Często egzamin poprzedzały wielomiesięczne przygotowania we własnym zakresie np. korepetycje lub grupowe – dodatkowe zajęcia w szkołach. Warto jednak wspomnieć, że matura z matematyki 2010 roku była wyjątkowo prosta.

Uzupełnieniem egzaminów pisemnych są egzaminy ustne z dwóch przedmiotów – języka polskiego i z wybranego języka obcego.

Pisemna sesja maturalna potrwa do 24 maja – ustna do 27 maja. Wszystkim tegorocznym maturzystą życzymy powodzenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena