To jest jak oglądanie filmu od tyłu, klatka po klatce możemy przyjrzeć się osobie, która poniosła porażkę i nie ma dziś pieniędzy. Przewińmy jej życie i sprawdźmy to co robiła dotychczas. Możemy się przyjrzeć jakie decyzje podejmowała, jakie działania wykonywała, najprawdopodobniej było tak, że ta osoba pracowała przez całe życie ciężko wierząc że praca zapewni jej godziwy byt. Wcześniej był czas nauki, więc starała się uczyć jak najwięcej, ponieważ wmówiono jej, że lepsza edukacja daje większe możliwości. Przecież tu nie ma żadnej tajemnicy i możemy krok po kroku prześledzić całą drogę od skutku, aż po punkt, w którym znajduje się przyczyna i porównać ze swoim działaniem.
Niech stanie się to Twoim „kompasem” dzięki któremu zawsze będziesz wiedzieć w jakim miejscu się znajdujesz i którą drogą zmierzasz. Patrząc na to w taki sposób weryfikujesz czy idziesz drogą, która prowadzi Cię na sam szczyt, w to miejsce , w jakim chcesz się znaleźć. Czy też może w dokładnie takie miejsce, w jakim nie chcesz się nigdy zobaczyć. Nie krępuj się korzystać z tego kompasu, bo dzięki niemu będziesz się orientować czy zmierzasz we właściwym kierunku. W razie czego masz wtedy zawsze szansę by móc coś zmienić i powrócić na wyznaczony kurs.
Nie musisz działać na oślep, mówiąc „ciekawe co mnie czeka”. Wystarczy, że prze analizujesz bieżący sposób myślenia i działania pod kontem skutku jaki mają przynieść w przyszłości. Ignorancja w tym temacie będzie prawdo podobnie przyczyną nie powodzenia i porażki. Spowoduje że w rezultacie znajdziesz się w niepożądanym miejscu, z którego nie będzie już łatwo się wydostać. Prawo przyczyny i skutku działa niezwykle skutecznie i to dla każdego, niezależnie od wieku, płci, narodowości, przekonań i innych czynników.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego koloru i kształtu był kamyk, który spowodował lawinę? To pytanie, choć pozornie filozoficzne, ukazuje pułapkę naszej skłonności do roztrząsania nieistotnych szczegółów. Drążenie takich tematów nie tylko odciąga nas od rozwiązania problemu, ale prowadzi do paradoksów i frustracji. W rozwoju osobistym umiejętność rozpoznania, które pytania są wartościowe, a które należy odpuścić, jest kluczem do harmonii i efektywności.