Czasy, w których blogi były jedynie internetowymi pamiętnikami, minęły bezpowrotnie. Czy jednak blogi, poza tym, że pokazują nas światu, mogą jeszcze z tego świata zebrać dla nas jakąś gotówkę? Okazuje się, że jak najbardziej.

Data dodania: 2013-12-23

Wyświetleń: 1476

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie ma oczywiście jednego, uniwersalnego sposobu na to, aby zarabiać na blogu. Gdyby był, to właśnie teraz bym ci go sprzedawał z olbrzymim zyskiem, ale tego nie robię. Chcę cię zachęcić do myślenia. Blog dziś to całkiem potężne narzędzie, które w dodatku możesz dowolnie personalizować i zarabiać na nim na dziesiątki sposobów. Blogowanie w takim przypadku to jednak nie może być tylko nieregularne wrzucanie notek. Pamiętaj, że jeśli chodzi o blogi, zarabia się zawsze dzięki ich treści – nie zawsze w sposób bezpośredni, ale bez treści nie będzie dochodu.

I teraz kolejne pytanie: czy wiesz, jak prowadzić blog, aby w ogóle nadawał się on do przekształcenia w platformę zarobkową? To dość skomplikowane zagadnienie, któremu poświęcono wiele miejsca w różnych poradnikach. To, czego zwykle brakuje to pasja. Możesz zarabiać na wszystkim, pod jednym jednak warunkiem: musisz być w danej dziedzinie ekspertem. Jeśli będzie inaczej, będziesz zapełniał blog jakąkolwiek treścią, zarabianie na blogu nie będzie możliwe.

Jest wiele przykładów blogów, które mogłyby posłużyć jako doskonały przykład tego, o czym mówimy, ale ich podawanie nie ma sensu. Nie chodzi bowiem o naśladownictwo, ale o wypracowanie własnego, całkowicie unikalnego stylu, który pozwoli zarabiać spore sumy. Możesz oczywiście wykorzystywać rozmaite narzędzia, dzięki którym użytkownicy będą płacili za dostęp do blogu: mikropłatności, premium SMS, a nawet tradycyjne przelewy i abonamentowe opłaty. Możesz też różne funkcjonalności obwarować opłatami, a nawet pokusić się o model donacyjny, w którym opłaty nie będą obowiązkowe, ale twój blog i tak będzie zarabiał.

Czy to tylko czcze lanie wody? Nie. Wiele blogów oferuje płatny dostęp do treści profesjonalnych, są takie, które mogą zastąpić nawet kilka czasopism branżowych jednocześnie, są takie, w których płaci się za możliwość przeczytania artykułów w pierwszej kolejności, a są i takie, które zarabiają na publikacji reklam. To tylko najpopularniejsze sposoby, a uwierz, są ich w sumie dziesiątki, a podstawą wszystkich jest dostęp do internetu i pasja, niczego więcej nie trzeba, aby zarabiać na blogach. Są jeszcze kwestie techniczne, ale te prawdopodobnie będziesz w stanie rozwiązać samodzielnie, a jeśli nie, jest wiele osób, które pomogą ci na etapie konfiguracji za darmo lub za drobną opłatą.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena