Istnieje wiele sposobów na zarabianie na blogu. Między innymi możemy zarabiać na reklamach, na sprzedaży własnych produktów jak e-booki, audiobooki czy kursy, pisaniu artykułów sponsorowanych lub linków sponsorowanych albo  programach partnerskich. 

Data dodania: 2015-05-28

Wyświetleń: 1223

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zarabiać na blogu - wskazówki dla początkujących

Jeśli prowadzisz bloga to może wcześniej czy później dojdziesz do wniosku, że chciałbyś zacząć na nim zarabiać, więc w tym artykule przedstawię Ci pokrótce każdy z 4 sposobów na zarabianie na blogu, które uważam za najskuteczniejsze.

Najczęściej spotykanym sposobem na większości stron są reklamy kontekstowa jak na przykład Google Adsense. W tym przypadku wysokość naszych zarobków w dużej mierze zależy od dwóch czynników czyli tematyki bloga oraz liczby odwiedzających. Jedną z lepiej płatnych branż są finanse. Jeśli chodzi o liczbę odwiedzających to uważam, że sensowne minimum to 1000 osób dziennie, by móc otrzymywać regularne zyski co miesiąc. Zazwyczaj, by wypłacić zgromadzone środki musimy osiągnąć jakiś próg minimum wypłaty np. 300 zł.

Drugim sposobem na zarobek na blogu są artykuły i linki sponsorowane. Zamiast umieszczać na naszej stronie reklamy kontekstowe, możemy współpracować z konkretnymi osobami czy firmami, które będą zainteresowane tym by na naszej stronie znalazła się ich reklama.

Oczywiście artykuły muszą być powiązane z tematyką bloga. Jeśli mamy bloga motoryzacyjnego to raczej nie umieścimy tam artykułu o tabletkach na odchudzanie. Stawki za takie artykuły wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy w zależności od tego jaka liczba osób odwiedza daną stronę oraz jaki produkt będzie reklamowany.

W analogiczny sposób możesz działać umieszczając w swoich artykułach linki sponsorowane, pod którymi będą kryły się inne strony lub produkty, które zainteresowana osoba będzie chciała zareklamować.

Zamiast umieszczać na swojej stronie reklamy narzuconych przez gigantów jak Google Adsense możesz umieszczać banery konkretnych firm z którymi podejmiesz współpracę. Załóż, że chcesz np. umieścić 3 banery i wybieraj najlepsze oferty lub ustal stały cennik za miejsce reklamowe. Polecam Ci szukać reklamodawców we własnym zakresie, a nie czekać aż odezwą się do Ciebie sami - zwykle nie będą to dobre oferty. Plusem jest brak pośredników - ty zyskujesz większy zarobek, a klient płaci mniej oraz dokładnie wie na której stronie znajdują się reklamy jego firmy.

Mając dobrego bloga z dużą liczbą odwiedzających masz szanse na dłuższą współpracę z poważnymi kontrahentami oraz na przeprowadzanie większych akcji marketingowych.

Biorąc pod uwagę powyższą część artykułu, uważam, że reklama na blogu to nic złego do momentu, aż nie jest zbyt uciążliwa dla odwiedzającego. Mam tu na myśli wyskakujące okienka i migające, kolorowe banery.

Kolejnym dobrym pomysłem na zarobek na blogu jest sprzedaż własnych produktów i usług. Podstawową w tym momencie jest budowanie bazy mailingowej i budowanie relacji z twoimi subskrybentami, by w przyszłości zaoferować im swoje produkty.

Uważam, że o wiele łatwiej i skuteczniej będzie Ci oferować i sprzedawać swoje usługi, jeśli będziesz dodatkowo prowadził bloga i dzielił się z innymi wiedzą za darmo - oczywiście nie całą wiedzą. Dodatkowo warto pokazać siebie, żeby internauta wiedział z kim ma do czynienia i mógł tobie zaufać. Blogi w dodatku łatwiej wypozycjonować niż stronę, gdzie jest tylko kilka podstron. Kiedy sprzedaż swój pierwszy produkt to gwarantuję Ci, że dostaniesz dużą dawkę motywacji, ponieważ jest to wspaniałe uczucie, kiedy niespodziewanie pieniądze spływają na twoje konto nawet jeśli są to drobne kwoty.

Na koniec zostawiłem taki sposób jak programy partnerskie. Wstępując do programu partnerskiego, decydujesz się na promowanie usług i produktów innych za co otrzymujesz zwykle wynagrodzenie prowizyjne. Ważne by były one zgodne z tematyką twojego bloga.

Ja osobiście byłem nastawiony przez długi czas dosyć negatywnie do programów partnerskich, a to za sprawom osób, które mnie do nich zapraszały. Zwykle nie podobały mi się również produkty jakie miałbym promować - sam bym ich nie kupił, ponieważ uważałem je za nieprzydatne. Przyznam, że ostatnio trafiłem na ciekawy program partnerski, który promuje według mnie przydatne usługi. To zdecydowało o tym, że postanowiłem do niego wstąpić. Przyznam, że sam skorzystałem z 2 ofert z tego programu partnerskiego.

Programy partnerskie to nie jest prosty i magiczny sposób na zarabianie od pierwszego dnia przystąpienia do programu, jeżeli jednak będziesz działał systematycznie, a przede wszystkim ustalisz plan działania to możesz już w ciągu kilku miesięcy zbudować całkiem pokaźne źródło dochodu pasywnego. Jeżeli interesujesz się tematyką zarabiana przez internet to chyba nie muszę Ci mówić czym jest dochód pasywny.

Podsumowanie

Jeżeli nadal zastanawiasz się jak zarobić pieniądze przez internet to myślę, że po przeczytaniu tego artykułu będzie Ci łatwiej odnaleźć się w tym temacie. W branżach związanych z zarabianiem pieniędzy, rozwojem osobistym czy zdrowym trybem życia panuje chyba największy tłok co wiąże się jednoznacznie z większą konkurencja, więc przygotuj się na to, że czeka Cię ciężka praca jeśli chcesz odnieść sukces.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena