Opublikowane 11 lutego br. założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują m.in. zmiany przepisów w zakresie zasad ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.

Data dodania: 2011-03-22

Wyświetleń: 2583

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W aktualnym stanie prawnym przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowlę dżdżownic, entomofagów, jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowlę i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do updof.

Jeżeli natomiast rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej przekraczają wielkości określone w załączniku nr 2 do updof, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane w roku podatkowym z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji.
U osób fizycznych prowadzących działy specjalne produkcji rolnej dochód z tego źródła jest ustalany przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej lub na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych, jeżeli osoby te zgłosiły zamiar prowadzenia tych ksiąg.
Jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg podatkowych, dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu. Normy szacunkowe dochodu dla poszczególnych rodzajów działów specjalnych określa załącznik nr 2 do updof.
Podstawę opodatkowania, określaną przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu, stanowi dochód wynikający z iloczynu właściwej dla danego rodzaju produkcji działu specjalnego normy szacunkowej dochodu i ilości jednostek produkcji, których ta norma dotyczy.


MF podkreśla, że wysokość dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej przy zastosowaniu norm szacunkowych nie wiąże się z rzeczywistym dochodem osiąganym z tej działalności, a w konsekwencji nie oddaje również rzeczywistych rozmiarów tej działalności.  Dlatego też proponuje, żeby od 2012 r. dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustalany był na podstawie prowadzonych ksiąg podatkowych, tj. podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych.

Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej i prowadzący księgi będą ustalać przychody, koszty ich uzyskania, w tym także odpisy amortyzacyjne, straty z lat ubiegłych, tak jak w działalności gospodarczej.
O zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych, podatnik będzie zobowiązany zawiadomić w formie pisemnej naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, albo w terminie 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działów. Jeżeli działy będą prowadzone w formie spółki zawiadomienie będą zobowiązani złożyć wszyscy wspólnicy. Prowadzenie ksiąg również w następnym roku podatkowym nie będzie obligowało do ponownego złożenia zawiadomienia.

Obowiązek ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów będzie dotyczył podatników, których przychody w poprzednim roku podatkowym z działów specjalnych produkcji rolnej (bez podatku od towarów i usług) przekroczyły 150.000 euro, a nie przekroczyły równowartości kwoty 1.200.000 euro. Po przekroczeniu limitu 1.200.000 euro, podatnicy obowiązani będą do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości.
Limity przychodów 150.000 euro oraz 1.200.000 euro dotyczą wyłącznie przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej; nie będą do nich wliczane przychody z innych źródeł przychodów, np. z działalności gospodarczej.
Jeżeli wysokość przychodu z działów specjalnych produkcji rolnej w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczy kwoty stanowiącej równowartość 150.000 euro, podatnicy będą mogli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustalać przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu albo na podstawie ksiąg, jeżeli zgłoszą zamiar ich prowadzenia. Wysokość tego przychodu będzie odpowiadała limitowi 150.000 euro, analogicznie jak przy wyborze opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej przez spółkę niebędącą osobą prawną limit ten powinien dotyczyć spółki. Jeżeli działy specjalne produkcji rolnej podatnik prowadził równocześnie samodzielnie i jako wspólnik spółki (spółek) niemającej osobowości prawnej lub równocześnie był wspólnikiem kilku spółek, to limit 150.000 euro ustala się odrębnie dla działów prowadzonych indywidualnie i odrębnie dla działów prowadzonych w ramach spółki. Zasada ta dotyczy również ustalania limitu 1.200.000 euro.

Podatnik rozpoczynający prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej będzie miał prawo wyboru sposobu ustalania dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu, pod warunkiem, że w poprzednim roku podatkowym nie prowadził działów specjalnych produkcji rolnej.

Przekroczenie limitu 150.000 euro będzie skutkowało obowiązkiem zaprowadzenia od następnego roku podatkowego podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W takim przypadku przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustalany będzie na zasadach określonych w art. 14 updof, czyli na zasadach analogicznych jak przychód z działalności gospodarczej. Przekroczenie limitu 150.000 euro w trakcie roku podatkowego spowoduje obowiązek zaprowadzenia właściwej księgi od początku następnego roku, a nie od następnego miesiąca, czyli w trakcie roku podatkowego. Podatnik nie utraci prawa do ustalania dochodu z działów przy zastosowaniu norm w trakcie roku podatkowego, z powodu przekroczenia limitu 150.000 euro.

Kurs euro przeliczany będzie na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy.

Zakładane wprowadzenie limitu przychodów warunkującego obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych skutkuje przesunięciem terminu złożenia deklaracji o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku podatkowym PIT-6/PIT-6L. Zaproponowano, żeby deklarację PIT- 6 /PIT-6L, na podstawie której naczelnik urzędu skarbowego określa zaliczkę na podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej, składali wyłącznie podatnicy, którzydochód z tego tytułu będą ustalali przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu, w terminie
do 20 stycznia roku podatkowego.
Deklaracji PIT-6/PIT-6L nie będą obowiązani składać podatnicy, którzy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej będą ustalali na podstawie ksiąg.

Podatnicy, którzy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej będą ustalali na podstawie ksiąg, będą mogli wybrać uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz kwartalny sposób wpłacania zaliczek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena