0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
2430 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

W przypadku, gdy decydujemy się na otworzenie własnego lokalu, w którym punktem centralnym będzie dość obszerny bar, serwujący drinki, o którym się nawet gościom nie śniło, niezwykle ważne jest jego odpowiednie zaopatrzenie. Jak się do tego zabrać?

Najlepiej korzystać z rad specjalistów w tej dziedzinie, więc samych barmanów i baristów. Jeśli kwestię przyjęcia barmana mamy już za sobą, to dobrze jest zapoznać się z jego sugestiami, przecież to będzie właśnie jego miejsce pracy. Nie ma wręcz sensu wprowadzanie ustaleń tylko „po swojemu”, bo pracownik będzie źle się czuł w środowisku nieprzystosowanym dla niego, a w konsekwencji i tak, choćby układ szkła barmańskiego zmieni tak, aby było mu wygodnie. W przypadku, gdy dopiero rozpoczniemy szukanie odpowiedniego kandydata, który stanie za barem, warto wziąć pod uwagę kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą uniknąć niespodzianek typu – podaję martini w szklance typu highball, bo nie mamy kieliszków koktajlowych.

Przy wyposażeniu baru najważniejsze będzie szkło. Mam tu na myśli zarówno kufle i pokale do piwa, ale inne szklanki będą miały też ballantines, whisky, czy long drinki, o wódce już nie wspomnę, ale zacznijmy od początku. Kufle charakteryzują się grubym dnem i uchwytem, są masywne i chętniej piją z nich mężczyźni i prawdziwi koneserzy złocistego trunku. Pokale, często na nóżkach i o cienkim szkle częściej wybierane są przez panie. Do whisky i jej wszelkich odmian najlepiej nadawać się będą szklanki o grubym dniem o pojemności do 300 ml, zwane old fashion albo tumblerami. Coraz częściej w tego typu szkle podaje się soki. Do drinków przeznaczone są wysokie szklanki o cienkim szkle – tu wyróżniamy highball i collinsy, które są nieco wyższe, używa się ich też jako szklanek uniwersalnych. Jest jeszcze cała gama koktajli i drinków, które podaje się w kieliszkach koktajlowych, których nie sposób pomylić z innymi, gdyż są w kształcie stożka, rozszerzającego się ku górze, mają oczywiście nóżkę. Oprócz szkła ważne są również wszelkie dodatki i ozdoby do drinków od listków mięty, owoców, przez rurki, palemki i parasolki, po mieszadełka.

Barmanowi do pracy niezbędne będą również narzędzia, w tym najważniejsze – shakery, szklanice barmańskie, miarka, szczypce do lodu, czy mieszadełka. Warto również zainwestować w kostkarkę do lodu, gdyż ta inwestycja zwróci się dość szybko, a z pewnością ułatwi pracę i zaoszczędzi czas. Wskazane jest również, aby barman posiadał pod ręką zapalniczkę, otwieracz do butelek, czy korkociąg – rzeczy, o których zwykle się zapomina.

Wyposażając bar warto inwestować w sprzęt wysokiej jakości, bo ten z pewnością wytrzyma wiele lat, zwłaszcza, że prawdopodobnie będzie eksploatowany każdego wieczoru, a nasz bar będzie przeżywał prawdziwe oblężenie.

Licencja: Creative Commons