Witam w kolejnej części mojego artykułu. Mam nadzieję, że zapoznałeś się już z pierwszą publikacją. Jeśli nie, proponuję to zrobić zanim zabierzesz się do czytania poniższego tekstu. Skoro tu jesteś to znaczy, że chcesz dowiedzieć się, czym charakteryzuje się dobrze podjęta decyzja. Zapraszam!

Data dodania: 2011-02-15

Wyświetleń: 1648

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dobra decyzja musi być poprzedzona procesem myślowym, tzn. że decyzja musi być przemyślana. Co powinniśmy brać pod uwagę, kiedy przemyślamy naszą decyzję? Np. to, czy dana decyzja przybliży mnie bądź oddali od moich celów? Jak odbije się to na moim obecnym stanie? Jaki będzie miało to wpływ na moją rodzinę? Itp. W zależności od decyzji, proces myślowy będzie przebiegał krócej bądź dłużej, jednak decyzja ZAWSZE powinna być przemyślana.
 

„Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy” – Hannibal

Decyzja to początek zmiany, tak więc dobrze podjęta decyzja MUSI charakteryzować się DZIAŁANIEM. Teraz możemy łatwo zrozumieć dlaczego stwierdzenie „chciałbym” nie jest decyzją. „Chciałbym” nie determinuje żadnego działania, oznacza jedynie, że gdyby była okazja sprzyjająca naszej decyzji byśmy z niej skorzystali, ale oznacza też, że nie zrobimy nic ponad to. Kiedy natomiast mówimy „chcę” nastawiamy się na działanie. Warto powiedzieć też, że brak działania to też decyzja. Jest to jednak decyzja o nie realizacji naszego celu.

„Moją podstawową zasadą jest to, by nie podejmować decyzji dlatego, że coś jest łatwe, nie podejmować ich dlatego, że coś jest tanie, nie podejmować ich dlatego, że coś jest popularne, ale podejmować je dlatego, że coś jest właściwe” – Theodore Hesburgh

Rzadko kiedy ludzie podejmując  decyzję, wyznaczają sobie czas na jej realizacje. Często się zdarza, że po 2 – 3 dniach od podjęcia decyzji mówimy sobie „ta decyzja chyba nie była dobra” i ją zmieniają. Problem polega na tym, że po tak krótkim czasie nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Przy prawidłowo podjętej decyzji wyznaczamy sobie czas na działanie, na realizację i w tym czasie NIE MAMY PRAWA tej decyzji ZMIENIĆ. Jeśli podejmujemy np. decyzję „Chcę jeździć nowym Mercedesem”, po przemyśleniu jej wyznaczamy sobie czas na jej realizację, powiedzmy jeden rok. W czasie tego roku mamy prawo jedynie do robienia wszystkiego w tym kierunku. Dlaczego? Bo prawdziwa decyzja charakteryzuje się DZIAŁANIEM, jeśli nie działamy, decyzja była nieprawdziwa. Po tym roku albo będziemy mieli wymarzonego Merca, albo dopiero wtedy będziemy mogli się zastanawiać, czy nasza decyzja była słuszna.

„Człowiek nie jest tworem okoliczności, to okoliczności są tworem człowieka” - Benjamin Disraeli

Puentując, w trakcie realizacji nie możemy dostosowywać swoich raz podjętych decyzji do nowych okoliczności. Musimy dostosowywać okoliczności do podjętej decyzji.

Na dziś to byłoby tyle. Pozwolę sobie jeszcze raz przypomnieć – właściwie podjęta decyzja charakteryzuje się tym, że:

1. jest przemyślana

2. po niej następuje działanie

3. wyznaczamy czas na jej realizacje

4. nie zmieniamy jej w tym czasie 

5. robimy wszystko co prowadzi nas do osiągnięcia celu 

W tej chwili serdecznie dziękuję za uwagę i zapraszam na kolejną część gdzie postaram przekonać Cię o „sile decyzji”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena