Większość banków, które udzielają kredyty hipoteczne wymaga od swych klientów posiadania albo kupienia tzw polisy na życie. Jeżeli bank nie stawia tej kwestii jako obligatoryjnej to w znaczącej liczbie przypadków daje sposobność na obniżenie marży kredytu mieszkaniowego ...

Data dodania: 2011-01-29

Wyświetleń: 1755

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

w wypadku, kiedy dłużnik pożyczki zdecyduje się wykupić polisę na życie lub już ją już posiada. W obu przypadkach nie wystarcza niestety samo posiadanie polisy życiowej, powinno się jeszcze dokonać odpowiedniej cesji tej polisy.

Trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż polisy na życie podpisywane w banku przy okazji sporządzania umowy o hipoteczny kredyt lub o pożyczkę mieszkaniową w większości przypadków są znacznie tańsze jako rozwiązanie tzw. pakietowe od tzw życiówek oferowanych na rynku poprzez różne towarzystwa ubezpieczeniowe jako osobne produkty.
Niewątpliwie polisa polisie nie równa i dlatego też w ogromnej liczbie przypadków się zdarza, że nawet, jeśli dłużnik kredytu posiada już polisę na życie, to zaciągając odpowiednio wysoki kredyt hipoteczny niekoniecznie jest ona wystarczająca. Zachodzi wtedy konieczność podwyższenia składki oraz sumy ubezpieczenia.

Nie wszystkie jednak banki wymagają posiadania polisy na życie. Tak rzeczywiście z perspektywy banku polisa na życie nie jest główną sprawą w procesie kredytowania klienta. Dla banku bardzo istotnym zabezpieczeniem kredytu mieszkaniowego  jest sama hipoteka na nieruchomości. To ona gwarantuje, że w przypadku zaprzestania spłacania rat hipotecznego kredytu poprzez kredytobiorcę, bank nie będzie stratny.

Polisa na życie jest jednak bardzo ważna dla kredytobiorcy oraz jego rodziny. Daje ona pewnego typu poczucie bezpieczeństwa, że w wypadku śmierci ubezpieczonego, który to w większości jest podstawowym żywicielem rodziny, reszta członków tejże rodziny nie zostanie na tak zwanym lodzie , a dodatkowo, że znaczna część kredytu hipotecznego zostanie spłacona dokładnie z tej polisy, co znacznie podreperuje sytuację finansową rodziny klienta.

Kryterium obowiązku wykupienia polisy na życie częstokroć jest wiek kredytobiorcy. W wielu bankach to zabezpieczenie jest obowiązkowe wtedy, gdy w chwili zaplanowanego ukończenia spłacania należnych rathipotecznego kredytu pożyczkobiorca osiągnie wiek ponad 70 lat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena