Kolektory słoneczne w Polsce to już nie luksus, a codzienność. Sprawdzamy jak w świelte kolektorowego boomu wygląda edukacja ekologiczna polaków.

Data dodania: 2010-12-29

Wyświetleń: 1916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do niedawna posiadanie kolektorów słonecznych było w naszym kraju synonimem luksusu. Obecnie kolektory słoneczne stają się coraz bardziej pospolite. 

Do tej pory w Polsce funkcjonuje około 0,5 mln m2 kolektorów słonecznych.

Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) w 2009 roku w Polsce zakupiono 144 000 m2 kolektorów słonecznych. Ze wszystkich sprzedanych kolektorów słonecznych aż siedemdziesiąt pięć procent zostało zainstalowanych przez posiadaczy w charakterze składowych systemu słonecznego przygotowania ciepłej wody użytkowej (cwu). Wynika z tego, że w 2009 roku około piętnaście tysięcy rodzin postanowiło w praktyce skorzystać z dobrodziejstw jakie daje nam energia słoneczna instalując na swym domu kolektory słoneczne.

Krajowy Plan Działań dotyczący energii odnawialnej, który został zatwierdzony przez Radę Ministrów 7 grudnia 2010 r. zakłada, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat w naszym kraju zostanie zainstalowanych piętnaście milionów m2 kolektorów słonecznych (prawie pół m2 kolektorów na osobę).

Za wzrost zainteresowania inwestowaniem w kolektory słoneczne odpowiada w dużym stopniu funkcjonujący od połowy 2010 roku program dofinansowania do  kolektorów słonecznych opracowany przez NFOŚiGW. Każdy kto zdecyduje się na kolektory słoneczne otrzyma zwrot w wysokości 45% kosztów zakupu i montażu.

Kolektory słoneczne są także uważane przez Polaków za najbardziej sprzyjającą środowisku ze wszystkich technologii ekologicznych. W badaniu przeprowadzonym w ubiegłym roku przez CBOS dla Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie, aż 82% naszych rodaków oddało głos na kolektory słoneczne.

Według Eurobarometru 300 - Barometru postaw wobec zmian klimatu obywateli UE z 2008 r. Polacy w dużo mniejszym zakresie (3 procent) niż obywatele pozostałych nacji europejskich wykorzystują w praktyce ekologiczne źródła energii, w tym kolektory słoneczne.

Duży odsetek polaków (35%) zainteresowanych budową kolektorów słonecznych chce jednak wykorzystywać  kolektory słoneczne jako sposób na podgrzanie wody.

Widać po tym jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii edukacji ekologicznej dotyczącej funkcjonowania kolektorów słonecznych.

Tym bardziej cieszy fakt, że powstają takie inicjatywy jak projekt ekologicznySłoneczne Dni”, której celem jest ochrona środowiska i klimatu poprzez wykorzystanie energii słonecznej w tym przede wszystkim kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych.

Organizowane w dniach 1-15 maja 2011 r. obchody znakomicie wpisują się w potrzeby społeczne promując energię słoneczną termiczną i elektryczną, w tym kolektory słoneczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena