Wykorzystywanie energii słonecznej z każdym rokiem staje się coraz popularniejsze, co wynika między innymi z łatwiejszego dostępu do niezbędnych technologii oraz rosnących cen prądu. Trudno znaleźć jakikolwiek argument przemawiający przeciwko korzystaniu z darmowej energii, szczególnie że jest ona ekologiczna i może być wykorzystywana w dowolny sposób.

Data dodania: 2023-06-05

Wyświetleń: 109

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kolektory słoneczne czy fotowoltaika - co wybrać?
  1. Dlaczego warto korzystać z energii słonecznej?
  2. Co oferują kolektory słoneczne?
  3. Panele fotowoltaiczne bez tajemnic
  4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy od fotowoltaiki?

Zanim jednak zdecydujesz się na kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne, powinieneś poznać najważniejsze informacje na temat tych technologii. Ułatwi Ci to wybór idealnego rozwiązania w zależności od tego, czy chcesz zasilać różne urządzenia, czy jedynie zyskać możliwość darmowego podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Na szczęście wszystkie te informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto korzystać z energii słonecznej?

Korzystanie z energii odnawialnej, czyli w tym przypadku z energii słonecznej, nie przyczynia się do zużywania ograniczonych zasobów naturalnych, co jest korzystne dla całej planety. Dla użytkowników najważniejsze są oszczędności, jakie można dzięki temu uzyskać. Dotyczy to klientów indywidualnych oraz biznesowych, szczególnie że fotowoltaika jest coraz częściej montowana na dachach firm, zakładów produkcyjnych oraz gospodarstw rolnych.

Istotną zaletą, z jaką wiążą się instalacje fotowoltaiczne i solary jest to, że nie zajmują dodatkowego miejsca. Wystarczy zamontować je na dachu budynku, aby można było zacząć wykorzystywać energię słoneczną. 

Co oferują kolektory słoneczne?

Kolektory pozwalają wykorzystywać promieniowanie słoneczne do podgrzania wody użytkowej. Cały proces polega na absorbowaniu energii słonecznej i przekształcaniu jej w ciepło, które pozwala uzyskać wspomniany efekt. Dużą zaletą tej technologii jest wysoka żywotność urządzeń. Warto również wspomnieć o ekologicznym aspekcie oraz tym, że instalacja z kolektorami słonecznymi jest praktycznie bezobsługowa. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest to, że jego efektywność jest uzależniona od aktualnych warunków atmosferycznych. Oznacza to, że w miesiącach, w których nie ma mocnego słońca, wydajność kolektorów słonecznych będzie zauważalnie niższa.

Panele fotowoltaiczne bez tajemnic

W przeciwieństwie do kolektorów, które służą do podgrzewania wody, nowoczesna instalacja fotowoltaiczna pozwala uzyskiwać darmową energię elektryczną. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się między innymi w domach jednorodzinnych, gdzie odpowiednio zaplanowana instalacja (co obejmuje staranny dobór elementów i zastosowanie wydajnych paneli) może stanowić główne źródło energii elektrycznej. Zwolennicy fotowoltaiki bardzo często podkreślają, że kluczowym argumentem przemawiającym za wybraniem tego rozwiązania jest dla nich szansa na niezależność energetyczną. Wystarczy zresztą spojrzeć na stale rosnące rachunki za prąd, aby przekonać się, że jest to jak najbardziej opłacalne.

Wciąż można uzyskać dofinansowania, dzięki którym instalacja kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych będzie tańsza. Doświadczona firma specjalizująca się w montażu takich rozwiązań może przygotować dla klienta symulację przedstawiającą, za ile lat inwestycja się zwróci.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy od fotowoltaiki?

Kluczowe znaczenie dla skuteczności paneli oraz kolektorów ma wybór zaufanego dostawcy takich rozwiązań, który zajmie się również montażem. Warto więc upewnić się, że firma ma doświadczenie w tego typu realizacjach, zbiera dobre opinie od klientów i oferuje swoje usługi w atrakcyjnych cenach. Pozwoli to kupić niezawodne solary i inne urządzenia dające dostęp do darmowej energii słonecznej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena