Instalacje fotowoltaiczne z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność, dlatego też tak wiele osób decyduje się na ich zakup. Osoby, które chcą skorzystać z olbrzymiego potencjału fotowoltaiki, powinny jak najszybciej dokładnie zapoznać się z najpopularniejszymi ogniwami fotowoltaicznymi dostępnymi na rynku.

Data dodania: 2021-03-31

Wyświetleń: 512

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie są najpopularniejsze rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Panele monokrystaliczne - co trzeba wiedzieć?

Nowoczesne panele monokrystaliczne mogą pochwalić się bardzo duża wydajnością (17%-22%), dlatego też tak wielu inwestorów decyduje się właśnie na ich montaż. Same ogniwa w dużej mierze oparte są głównie na pojedynczych kryształach krzemu, które charakteryzują się cienkimi i czarnymi płytkami.

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są doskonałym wyborem dla tych osób, które mają ograniczoną powierzchnię do wykorzystania i mogą liczyć na dość silne nasłonecznienie. Do największych zalet można zaliczyć także dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeżeli chodzi o wady, to dla wielu osób największą barierą może okazać się wysoka cena. Na szczęście jest to jedna z tych inwestycji, która na pewno bardzo szybko się zwróci.


Panele polikrystaliczne od a do z

Panele polikrystaliczne to z kolei specjalne moduły, które łączą wiele różnych kryształków krzemu. Panele tego typu wyróżniają się błękitnym kolorem i charakterystycznym układem kwadratowych płytek, które w 100% wykorzystują całą powierzchnię ogniw. Jeżeli chodzi o wydajność, to większość ogniw monokrystalicznych waha się w przedziale od 14% do 16%.

Panele polikrystaliczne wymagają nieco większej powierzchni instalacyjnej i idealnie sprawdzą się w warunkach dość słabego nasłonecznienia. W chwili obecnej, to właśnie nowoczesne panele polikrystaliczne królują na terenie Polski. Wynika to oczywiście z tego, że w naszym kraju występuje dość nierównomierna ilość słońca i częste zachmurzenie praktycznie przez cały rok. Do ich zalet można zaliczyć konkurencyjną cenę i dużą żywotność. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne, mogą służyć nawet do 25 lat.


Panele z krzemu amorficznego

Opisując najpopularniejsze ogniwa fotowoltaiczne należy wspomnieć także o panelach z krzemu amorficznego, które są najrzadziej spotykane w naszym kraju. Mała popularność wynika oczywiście z dość niskiej wydajności, która znacząco obniża się z biegiem czasu.

Panele słoneczne amorficzne są zdecydowanie najtańszą inwestycją. Nowoczesne ogniwa są lekkie i elastyczne, dlatego też nie ma większych problemów z ich transportem i montażem. Do największych zalet można zaliczyć dość niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę powyżej opisane technologie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony hymon.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena