Instalacje fotowoltaiczne pojawiają się na dachach coraz większej liczby budynków. Polacy przekonali się do paneli fotowoltaicznych głównie dzięki oszczędnościom finansowym, które zauważa się już po otrzymaniu pierwszych rachunków za prąd. Jeśli zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, sprawdź, jakie są jego zalety. 

Data dodania: 2021-07-06

Wyświetleń: 497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Instalacje fotowoltaiczne - dlaczego są tak popularne?

Dlaczego warto założyć panele fotowoltaiczne?

Korzystanie z instalacji fotowoltaicznych ma wiele zalet. Przede wszystkim mówi się o oszczędnościach na zakupie energii elektrycznej, jednak jest to tylko jedna z nich. Fotowoltaika w branży energetycznej odgrywa ważną rolę ze względu na ekologiczność. Panele produkują prąd i jednocześnie nie wytwarzają szkodliwych związków, które powstają np. podczas spalania węgla. Produkcję energii elektrycznej umożliwia czysta energia słoneczna - promieniowanie jest przekształcane w prąd za pomocą specjalnych ogniw i kondensatorów.

Co ważne, przed montażem instalacji firma fotowoltaiczna dokonuje specjalnych pomiarów, które sprawiają, że do produkcji energii dochodzi przez cały rok. Montaż instalacji fotowoltaicznej obejmuje ustawienie paneli w taki sposób, by najefektywniej pozyskiwały promienie słoneczne podczas wędrówki słońca po niebie. Dotyczy to nawet okresu zimowego, gdy niebo jest zachmurzone i występują opady śniegu. W razie obniżenia efektywności systemu w okresie jesienno-zimowym można zamówić mycie paneli fotowoltaicznych, by usunąć z nich zanieczyszczenia blokujące dopływ światła. 

Czy instalacja fotowoltaiczna naprawdę się opłaca?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to dla klientów indywidualnych możliwość zaoszczędzenia nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie w zależności od wcześniejszego zużycia prądu. Jeśli koszt energii elektrycznej do tej pory wynosił 300-400 złotych miesięcznie, użytkownik paneli prawdopodobnie będzie płacił za prąd kilka złotych miesięcznie. Dzięki temu koszt położenia paneli zwróci się po maksymalnie 10-15 latach. 

Wysokość całościowej ceny instalacji zależy głównie od liczby montowanych paneli oraz indywidualnych cenników firm fotowoltaicznych. Firmy posiadające własne ekipy montażowe i obsługujące klientów biznesowych z reguły są tańsze, jednak nawet osoby prywatne mogą liczyć na spore zyski z założenia paneli na dachu swojego domu. Po zwróceniu się kosztów inwestycji niweluje się rachunki za prąd praktycznie do zera, co sprawia, że w domowym budżecie pozostaje więcej wolnej gotówki. Rosnące ceny prądu sprawiają, że takie rozwiązanie jest coraz bardziej kuszące.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena