Konstrukcja nagłośnienia to proces wieloetapowy wymagający wiele wiedzy i czasu. Nie jest jednak nieosiągalny dla pospolitego zjadacza chleba. Jeśli jesteś zainteresowany tym jak skonstruować kolumnę głośnikową przeczytaj ten poradnik.

Data dodania: 2010-12-26

Wyświetleń: 2622

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najpierw trzeba mieć pomysł na ogólne zastosowanie lub ideę konstrukcji. Można rozpocząć od szukania inspiracji w gazetach o tematyce pro-audio(Live Sound, Muzyka i Technologia lub zagraniczne, ewentualnie internet też się sprawdzi w roli źródła inspiracji) lub od szkicowania na kartce różnych konstrukcji, które przyjdą nam do głowy ( wariant dla bardziej zaawansowanych ). Z czasem po wielu kiepskich pomysłach trafimy na jakiś, który chcemy zrealizować. Jeśli to nasza pierwsza konstrukcja można oczywiście skorzystać z jakiegoś gotowego projektu.

 

Obudowa

Pierwszym etapem jest wykonanie porządnego szkicu technicznego obudowy - tak aby można było go oddać stolarzowi do wykonania. Jeśli chcemy zaoszczędzić na robociźnie stolarza możemy spróbować wykonać obudowę sami jednak tyczy się to raczej najprostszych konstrukcji i wymaga pewnych zdolności manualnych jak i odpowiednich narzędzi. Standardowo w lepszych konstrukcja wykorzystuje się jako materiał wykonania obudowy sklejkę bałtycką, w słabszych paździerz lub MDF.

Przy opracowywaniu obudowy kolumny musimy wziąć pod uwagę - jakie głośniki będą w niej umieszczone. Ważnym aspektem jest objętość kolumny. Różne głośniki wymagają rożnej objętości, jeśli nie znamy się na tym zbyt dobrze powinniśmy skorzystać z sugerowanej objętości podanej przez producenta głośnika. Im głośniki mają większą średnicę membrany tym zazwyczaj wymagają obudowy o większej objętości. Typy obudów nagłośnienia są sprawą tak kompleksową, że nie będę ich tutaj omawiał. Zakładamy, że na tym etapie nasze przyszłe nagłośnienie posiada już obudowę.

Teraz nadchodzi czas dobierania głośników. Jest to etap, który ma bardzo duże znaczenie dla potencjału naszego nagłośnienia. Jeśli konstruujesz własne nagłośnienie po raz pierwszy, proponuję skorzystać z przetworników(głośników) używanych lub tanich. Nie warto bowiem uczyć się na modelach, które mogą kosztować nawet kilkaset Euro za sztukę.

 

Dobieramy głośniki do nagłośnienia

Czym kierujemy się zatem w kwestii wyboru głośników? Najlepiej wziąć do ręki katalog producenta w którym znajdziemy charakterystyki częstotliwościowe naszych głośników.

Przeznaczeniem nagłośnienia jest dostarczenie dźwięku z jak najmniejszymi zniekształceniami w jak największym zakresie częstotliwości. Jako konstruktor zatem musimy zadbać aby charakterystyka naszej kolumny była jak najbardziej równomierna tzn. Odtwarzała równomiernie dźwięki o poszczególnych częstotliwościach ( nie natomiast niektóre częstotliwości ciszej inne głośniej ) w jak najszerszym paśmie. Teraz w zależności od tego ilu drożna będzie nasza kolumna głośnikowa ( tzn ile różnych głośników w niej wykorzystamy ) tak szerokie pasmo będziemy mogli pokryć. Jednocześnie jednak rośnie trudność wykonania takiej konstrukcji. Jako pierwszą konstrukcję można spróbować wykonać konstrukcję dwudrożną - nadstawkę, która ma głośnik średnio tonowy i wysoko tonowy. W takim wypadku musimy przeszukać katalog w poszukiwaniu głośników o średnicy około 8-12" oraz głośnika wysoko tonowego około 1". Aby konkretna para głośników miała sens musimy przyjrzeć się uważnie ich charakterystyką. Musimy w taki sposób je dobrać aby łącznie dawały pokrycie zamierzonemu zakresowi częstotliwości bez dziur – chodzi o to abyśmy nie doprowadzili do sytuacji w której jeden głośnik pracuje od 300Hz do 1kHz a drugi od dwóch 2kHz w górę. W takim wypadku pozostawilibyśmy dziurę w paśmie 1kHz-2kHz i dźwięki z tamtego przedziału byłyby odtwarzane znacznie słabiej. Jako zakres pracy głośnika możemy przyjąć część charakterystyki ograniczonej od dwóch stron spadkami.

 

Zwrotnica

Jak tylko znajdziemy odpowiednie głośniki, nadchodzi czas konstrukcji zwrotnicy. Jest to element, który odpowiada za wprowadzanie zmian do charakterystyki kolumny głośnikowej ale jej głównym zadaniem jest podział sygnałów o różnych częstotliwościach na odpowiednie głośniki. Konstrukcja profesjonalnej zwrotnicy do nagłośnienia wymaga wiele doświadczenia i wiedzy technicznej dlatego przy pierwszych konstrukcjach możemy skorzystać z wygooglowanych schematów i uczyć się na podstawie modyfikacji.

Zwrotnice powinniśmy wykonać starannie na płytce drukowanej, tak aby przy ewentualnych wstrząsach jej elementy pozostały na miejscach. Do elementów zwrotnicy należą zazwyczaj oporniki, cewki i kondensatory.

Po złożeniu kolumny w całość czeka nas proces najbardziej żmudny - poprawki. Jednak aby ten proces odpowiednio przeprowadzić potrzebny nam jest jakiś system pomiarowy, mikrofon pomiarowy, oraz odpowiednie pomieszczenie. Po każdym pomiarze możemy wprowadzić pewne zmiany w zwrotnicy tak aby nasza charakterystyka stawała się coraz bardziej "płaska" a przez to wprowadzała mniej zniekształceń do muzyki, którą odtwarzamy.

 

Wykończenie

Jeśli przejdziemy sukcesywnie przez poprzednie etapy możemy przejść do końcowego elementu jakim jest wykończenie kolumny głośnikowej. Będziemy musieli zdecydować czym pokryć obudowę : specjalnym kocem czy lakierem, zdecydować o umieszczeniu i rodzaju uchwytów do noszenia, o wykończeniu przodu kolumny - czy zakryjemy go siatką a może siatką i gąbką dźwiękoprzepuszczalną.

 

Podsumowanie

Wykonanie nagłośnienia własnoręcznie jest czasochłonne ale gdy już nam się uda satysfakcja jest ogromna !

Niech każdy domorosły producent nagłośnienia pamięta, że wszyscy, którzy odnieśli sukces kiedyś zaczynali i nie należy zrażać się początkowymi niepowodzeniami a trzeba czerpać z nich naukę. Jednocześnie należy doceniać i korzystać z profesjonalizmu tych, którym się to udało.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena