Czy masz czasem wrażenie, że choćbyś czytał niezliczone ilości książek, słuchał setki audiobooków i uczestniczył w niezliczonych ilości wykładów, to Twoja wiedza na dany temat nadal pozostaje niewielka? Czy po kilku godzinach po przeczytaniu książki potrawisz powtórzyć zaledwie kilka procent opisanych w niej informacji?
Jeśli uważasz, że Twoja głowa jest niczym dziurawe wiadro, z którego swobodnie wypływa dopiero co wlana wiedza, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Po pierwsze z Twoją głową jest wszystko w porządku, a po drugie istnieje kapitalny sposób na zapobieganie naturalnej skłonności naszego umysłu do zapominania nowo zdobytych informacji. Poznaj zatem sytem powtórek i zacznij już dziś zapamiętywać co chcesz... na zawsze.
Aby móc zrozumieć dlaczego powtarzanie nowo zdobytej wiedzy jest tak istotne, musisz na początku dowiedzieć się, co dzieje się w Twoim umyśle zaraz po tym jak skończysz naukę. Otóż w chwili, gdy z dumą i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, zamykasz książkę i chowasz notatki (bo zakładam, że je robisz), Twój mózg ciągle pracuje. Przekazałeś mu wiele nowych informacji i teraz, niczym najlepszy archiwista, musi tę całą wiedzę poukładać. Musi ją jeszcze raz przerobić, posegregować i dołączyć do informacji, które od dawna są już w Twojej głowie. Jeśli po zakończeniu nauki, masz poczucie że wszystko doskonale pamiętasz i ten stan będzie trwał wiecznie, to wynika to właśnie z faktu, iż Twój mózg ciągle obrabia ten materiał.
Wielu studentów, mniej lub bardziej świadomie, wykorzystuje właśnie tę właściwość naszego umysłu, ucząc się do egzaminu dzień lub nawet noc przed jego terminem. Później idą na egzamin i jeśli zdążą, to uda im się wykorzystać wiedzę zdobytą kilka godzin wcześniej. Mają na to około 24h, ponieważ później mogą się niemiło rozaczarować. Po upływie tego czasu, następuje drastyczny kryzys pamięci i okazuje się, że możemy zapomnieć nawet 80% informacji zdobytej tylko podczas jednej godziny nauki.
Głupotą byłoby jednak uczyć się tylko po to, aby po kilku godzinach na własne życzenie pozbyć się zdobytych informacji. Jeśli wcześniej nie słyszałeś o tym jak istotny w procesie nauki jest system powtórek, możesz czuć się usprawiedliwiony. Doskonale wiem, że w szkołach nauczyciele nie przekazują młodym ludziom wiedzy o tym jak szybko i skutecznie przyswajać nową wiedzę. Od dzisiaj jednak przejmujesz odpowiedzialność za własą naukę i tylko od Ciebie zależy, czy już niedługo będziesz mógł swobodnie dysponować wiedzą z jakiej tylko chcesz dziedziny.
Wróćmy do momentu, gdy "z dumą i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku zamykasz książkę i chowasz notatki". Pewnie do tej pory tak robiłeś, jednak to był błąd, bo przed Tobą najważniejsze zadanie, czyli pierwsze powtórzenie materiału. Nie obawiaj się, powtórka to nie nauka od początku. Twoim zadaniem jest się zrelaksować i spokojnie przeczytać notatki, które zrobiłeś. Skonfrontuj je z książką, z której korzystałeś, dopisz informacje, o których zapomniałeś i popraw błędy. Zadbaj o to, aby Twoje notatki były zrobione optymalnie, bo to zaaowocuje w przyszłości. To wszystko. Poświęć temu nie więcej niż 5 min. Wykonując taki pięciominutowy zabieg, sprawisz, że świeżo poznana wiedza pozostanie w Twojej pamięci przez następne 24h.
Pamiętaj o tym, aby nie uczyć się jednorazowo więcej niż jedną godzinę. Optymalny czas to od 45 do 60 min, później Twój umysł nie będzie już tak efektywny, a Twoje skupienie będzie maleć. Rób przerwy i nie traktuj ich jako straty czasu, bo wbrew pozorom tylko na tym zyskasz.
O ile zrobienie powtórki zaraz po nauce nie wymaga ogromnej siły woli (chociaż tak bardzo się nie chce), to powrót do notatek następnego dnia to już nie lada wyzwanie. Warto się go jednak podjąć, bo właśnie ta powtórka utrzyma dostęp do zdobytej dzień wcześniej wiedzy przez najbliższe 7 dni. Aby się zmobliliować do powtórek i o nich nie zapomnieć, proponuję Ci ustawienie w Twoim telefonie "przypominacza", który znacznie ułatwia sprawę. Ta i kolejne powtórki powinny wyglądać trochę inaczej niż pierwsza. Tym razem Twoje zadanie polega na wypisaniu na kartce całej wiedzy, jaka została w Twojej głowie z poprzedniego dnia. Kiedy już to zrobisz, skonfrontuj swoje zapiski z poczynionymi dzień wcześniej notatkami. Tak jak poprzednio: popraw błędy i dopisz brakujące informacje.
Po siedmiu dniach, "przypominacz" w Twoim telefonie powinien dać Ci sygnał do kolejnej powtórki. Wykonaj ją, bo dzięki temu utrzymasz w pamięci zdobytą tydzień wcześniej wiedzę, przez najbliższe 30 dni. To już całkiem ładny wyniki, nie uważasz? Wyobraź sobie, że przez miesiąc swobodnie korzystasz z informacji, który się nauczyłeś i nie stanowi to dla Ciebie żadnego problemu.
Jak się pewnie domyślasz, termin kolejnej i już ostaniej powtórki wypada właśnie po 30 dniach. Wykonaj ją analogicznie, jak w poprzednich przypadakch. Mogę się założyć, że to będzie dla Ciebie tylko formalność, ale mimo tego warto dokończyć dzieła i czerpać ogromną satysfkację z faktu, że oto cała wiedza przechodzi do pamięci trwałej.
Od tej chwili stanowi ona już część Ciebie i jest zawsze "pod ręką" kiedy tylko tego chcesz.
Zauważ, że poświęcając w sumie około 15 min na powtórki możesz uzyskać niewiarygodne rezultaty. Dzięki tak niewielkiemu poświęceniu, będziesz czuł się pewniej i wzrośnie Twoje poczucie własnej wartości. Będziesz pewny własnej wiedzy, a co więcej z każdą kolejną nauką będzie Ci łatwiej pochłaniać nowe informacje.
Polecam Ci, drogi Czytelniku, abyś robiąc notaki korzystał z technki "map myśli", która będzie znakomitym uzupełniniem systemu powtórek i znacznie zwiększy Twoje możliwości.
Trzymam za Ciebie kciuki !
Michał Grasza