Każdy z nas ma za pewne podobne wyobrażenie o produkcji chleba w sposób tradycyjny : miska z ciastem, potem trochę ugniatania na blacie, przykryć ciasto żeby wyrosło i do pieca. Czy jednak ktoś z nas wie jak przebiega ten proces w profesjonalnych piekarniach ?

Data dodania: 2011-06-26

Wyświetleń: 14072

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Proces produkcji chleba możemy podzielić z grubsza na pięć etapów, które doprowadzą nas od składników do przepysznego ciepłego bochenka. Przy każdym etapie wymienimy przykładowe maszyny piekarnicze, które w nim uczestniczą.

Pierwszy etap nazwiemy przygotowaniem i będzie on polegał wytworzeniu ciasta z którego następnie będziemy formowali nasze wypieki. W procesie tym ważne jest utrzymanie odpowiednich warunków temperaturowych dla ciasta. Przydaje się przy tym schładzarka wody dostarczająca wodę o odpowiednio niskiej temperaturze. Jeśli zaniedbamy ten czynnik ciasto może się przepalić. Gdy zmieszamy już odpowiednie składniki we właściwych proporcjach możemy wykorzystać miesiarki, które zapewnią nam doprowadzenia ciasta do odpowiedniej konsystencji i zwiążą całość w jednolitą masę.

Następnie gdy mamy już gotowe ciasto przychodzi czas na formowanie. Tutaj wariancja zastosowanych maszyn piekarniczych jest bardzo duża i zależy od wytwarzanego produktu oraz od stopnia mechanizacji piekarni. Zanim ciasto zostanie przeznaczone do właściwego formowania musi przejść przez dzielarkę, która wydzieli odpowiednie porcje ciasta. Następnie wydzielone porcje trafiają na zaokrąglarki i wałkowarki najróżniejszych typów, które mają za zadanie nadanie ciastu odpowiedniego kształtu. Na tym etapie możemy spotkać również bardziej wyspecjalizowane maszyny takie jak na przykład rogalikarki zajmujące się formowaniem konkretnego rodzaju pieczywa.

W następnym etapie procesu produkcji pieczywa ciasto pozostawione jest w specjalnych komorach garowniczych aby "dojrzało". W zależności od rodzaju produkowanego w danej chwili pieczywa czas trwania procesu garowania może się znacznie wahać.

Po garowaniu przychodzi czas na właściwe pieczenie. Wykorzystywane w tym procesie maszyny to oczywiście piece piekarskie wielorakie w swej mnogości. Wyróżniamy piece rurowe, cyklotermiczne, konwekcyjne, modułowe, obrotowe i inne kombinacje różnych typów. Czas trwania procesu pieczenia zależy od technologii wypiekania oraz od rodzaju wypieków. Wiele osób uważa, że tradycyjne piece ceramiczno-rurkowe nadawały wypiekom znacznie lepszy smak niż obecne rozwiązania technologiczne, jednak wymagały znacznie więcej pracy przy obsłudze oraz oferowały mniejszą wydajność. Niektóre lokalne piekarnie, które zapewniają pieczywo na potrzeby lokalnego rynku mogą pozwolić sobie na pozostanie przy tradycyjnych rozwiązaniach.

Ostatni etap polega na przygotowaniu pieczywa do sprzedaży. Część wyrobów trafia na półki sklepowe w takiej formie w jakiej wyjdzie z pieca inne są krojone i pakowane. Wszystko zależy od producenta i rodzaju wypieków. Do krojenia chleba wykorzystywane są maszyny nazywane krajalnicami, występują w wersjach ręcznych oraz automatycznych. 

W ten sposób dotarliśmy do końca procesu wypieku chleba. Jak widać udział rąk piekarza ogranicza się jedynie do dostosowania proporcji, przygotowania receptury i uzupełniania składników w maszynach.  Każdy duży zakład wykorzystuje większość z wyżej wymienionych urządzeń. W obecnych czasach gdy całe sieci supermarketów wymagają codziennych dostaw świeżego pieczywa duże zakłady piekarnicze stawiają na dużą wydajność. Maszyny piekarnicze są zatem elementem, który pozwala im przetrwać na rynku który jak każdy inny staje się coraz bardizej konkurencyjny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena