Temat powinien zainteresować wszystkich zarówno małe i średnie firmy nagłośnieniowy jak i zespoły weselne, Dj-i czy właściciela starych kolumn, który chce zorganizować sobie głośną domówkę, w skrócie każdego kto coś "nagłaśnia".

Data dodania: 2010-07-05

Wyświetleń: 3658

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

wzmacniacz estradowyOpowiem w skrócie o parametrach, które mogą budzić zastanowienie a jeśli nie chcemy zostać nabici w butelkę powinniśmy wiedzieć o czym czytamy. Podkreślam jednak, że ich występowanie to raczej atrybut branży pro audio. Jeśli jest to wzmacniacz domowy możemy raczej nie doszukać się niektórych z nich.

Ważniejsze parametry wzmacniaczy estradowych:

Damping factor - Raczej ważny jeśli wybieramy wzmacniacz estradowy do kolumn niskotonowych ( basów ). Pozwala on na lepszą kontrolę drgań membrany głośnika, im wyższy DF tym większa "precyzja" dźwięku. Zasadniczo można przyjąć, że dla zastosowań pół amatorskich możemy spokojnie pracować z urządzeniami w zakresie 500-1000. Dla zespołów(i DJ-i), którzy wożą własny sprzęt i zapewniają oprawę muzyczną średnich i większych imprez można pomyśleć o DF w okolicach 1000 i więcej. Dla firm nagłośnieniowych polecam jednak urządzenia o wysokiej wartości DF ( może sięgać nawet 5000 ) z prostej przyczyny - im głośniej gramy tym większy wpływ mogą mieć parametry wzmacniacza na realne wrażenia słuchaczy.

 

Zniekształcenia - THD a THD+N : obydwa parametry biorą pod uwagę zawartość zniekształceń w sygnale wyjściowym spowodowanych przez powstawanie harmonicznych sygnału. Warto wiedzieć, że THD+N jest zarówno parametrem bardziej rzetelnym co i wyższym od THD. +N oznacza, że nie tylko brane są pod uwagę zniekształcenia wspomniane powyżej ale również szum dochodzący do sygnału, który w rzeczywistości pojawia się również na wyjściu - czyli jest odtwarzany przez głośniki. Sensowny parametr oscyluje mniej więcej przy wartości o,1% ( z naciskiem na mniej ).

 

Klasa wzmacniacza - można znaleźć w sieci kilka opracowań na ich temat : zasadniczo najczęściej stosowane wzmacniacze estradowe są klasy D.

 

Power factor- jest to parametr mówiący nam o tym jaka część mocy wydzielanej w układzie jest rzeczywiście doprowadzana do obciążenia wzmacniacza czyli nagłośnienia. To jest zasadniczo sprawność jaką wykazuje się wzmacniacz. Można przyjąć, że dla zastosowań amatorskich i małych zespołów nie ma on takiego znaczenia ponieważ zazwyczaj wzmacniacze estradowe nie muszą dostarczać zbyt dużych mocy. Parametr ten powinien mieć większe znaczenia dla firm nagłośnieniowych, które potrzebują mocy w granicach kilkunastu-kilkudziesięciu kilowatów. Wysoka wartość PF wynosi około 0,95.

 

Impedancja/moc wyjściowa - Jest to zasadniczy parametr, który decyduje o tym jakie nagłośnienie może zostać podłączone do naszego wzmacniacza. Moc wyjściowa wzmacniacza jest ściśle uzależniona od impedancji obciążenia. Co więcej nie wszystkie wzmacniacze są w stanie obsługiwać takie same obciążenia dlatego powinno to być podstawowe kryterium, które (jeśli nie odpowiada naszemu nagłośnieniu ) dyskwalifikuje potencjalny zakup.

 

CDN.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena