Napisanie pracy magisterskiej, to spore wyzwanie dla każdego studenta. Choć tematy są skrajnie różne, w zależności od kierunku, to pewne elementy pozostają niezmienne i zawsze się powtarzają. Dowiedz się, jak efektywnie zaplanować pisanie pracy.

Data dodania: 2008-11-12

Wyświetleń: 8498

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


To z pewnością jedno z pierwszych pytań, które przychodzi na myśl niemal każdej osobie, która musi napisać pracę magisterską. Po wybraniu tematu oraz promotora, czas sporządzić plan pracy.

Dobrą praktyką w tej dziedzinie, jest wyznaczenie przedziałów czasowych, na poszczególne zadania. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze jest ich przestrzeganie. Unikniemy wtedy sytuacji, w której przez wiele miesięcy nie robi się nic, a później z nerwami i w pośpiechu starta się nadgonić zaległości. Taki przebieg sprawy nikomu nie służy, a przecież można to zrobić zupełnie inaczej i obronić się w pierwszym możliwym terminie, zyskując więcej wolnego czasu i niwelując stres do minimum. Kwestią jest odpowiednie podejście do sprawy.

Sposób, na opracowanie planu pracy magisterskiej, jest prosty, ponieważ każdy, kto pisze pracę magisterską, prędzej czy później, przechodzi przez poszczególne etapy, które przedstawię poniżej.

Jednak kolejność, w jakiej są one wykonywane, znacząco wpływa na tempo pisania pracy i jest wyznacznikiem, czy zdąży się na pierwszy termin, czy końcowy efekt przesunie się w czasie. Przestawię jeden z możliwych scenariuszy, który pod wieloma względami jest bardzo efektywny.

1.Wybranie odpowiedniego dla siebie tematu pracy magisterskiej, który jest sam w sobie, choć w pewnym stopniu interesujący dla piszącego.

2.Wybranie odpowiedniego promotora, który nie będzie do przesady wtrącał się w każdy element pracy, ale również podjedzie poważnie do studenta i poświęci mu, choć odrobinę czasu.

3.Znalezienie odpowiedniej literatury, na której można będzie wesprzeć się podczas pisania pracy.

4.Przygotowanie planu pracy, z wyznaczeniem przedziałów czasowych na główne zadania.

5.Zapoznanie się z ogólnymi zasadami pisania pracy naukowej. W tym również nad komputerową wersją pracy magisterskiej.

6.Określenie zakresu tematyki dla pierwszego rozdziału oraz zapoznanie się z literaturą.

7.Napisanie pierwszego rozdziału.

8.Powtarzanie punktów 6 i 7 dla wszystkich następnych rozdziałów.

9.Napisanie ostatniego rozdziału i poprawienie wszystkich poprzednich.

10.Sporządzenie bibliografii.

11.Praca magisterska wstęp pisany jest dopiero po opracowaniu wszystkich rozdziałów, dzięki czemu, z szerszej perspektywy można spojrzeć na opisywane w pracy zagadnienia.

12.Podsumowanie pracy, czyli określenie czy udało się zrealizować główny cel pracy.

13.Sporządzenie spisu treści i innych spisów (tabel, rysunków, jeżeli są potrzebne)

14.Dodanie strony tytułowej.

15.Końcowe sprawdzenie pracy przez promotora i dopuszczenie jej do obrony.

16.Wydrukowanie i oprawienie pracy.

Przedstawiony powyżej scenariusz może nieco różnić się z rzeczywistością, ale z pewnością wiele elementów pozostanie niezmiennych. Ważna jest ogólna wizja pracy i pomysł jak się za to zabrać, a cała reszta potoczy się w odpowiednim kierunku.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena