Co to znaczy pracować we własnej firmie. Praca we własnej firmie to praca nad teraźniejszością. Jesteś właścicielem, szefem, masz swoje obowiązki, które wykonujesz każdego dnia. Telefony, rozmowy, kosztorysy, bilanse itd. Być może masz pracownika który się tym zajmuje a Ty robisz coś innego, co nazywasz pracą we własnej firmie

Data dodania: 2010-12-08

Wyświetleń: 1618

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

  Praca nad własną firmą to praca nad przyszłością. Praca nad przyszłością firmy polega na tworzeniu wizji przyszłości. Nie jest to wykonywanie bieżących obowiązków lecz praca nad tym co będzie za rok dwa lub dziesięć lat. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak będzie wyglądała twoja firma za 5 lat. Czy masz określony cel który za kilka lat stanie się rzeczywistością.

 Bill Gates, Henry Ford , Richard Branson to właściciele jednych z największych firm w historii.  Co ich łączy? Połowę swojego czasu spędzali na pracy w firmie a połowę na pracy nad firmą (mówię przypuszczalnie, opierając się na przeczytanych biografiach tych ludzi) .  W pewnym momencie doszli do punktu w który do pracy w firmie byli zatrudnieni ludzie a oni poświęcali się w 100 % pracy nad firmą i tworzeniu nowych wizji.

 Wyobraź sobie że Twoja praca w firmie polegałaby na tworzeniu wizji, którą następnie przekazałbyś swojemu zespołowi a on by ją realizował. To jest chyba marzeniem każdego przedsiębiorcy.

 Być może myślisz że jest to niemożliwe. Spotkałem wielu przedsiębiorców, którzy uważają, że aby firma funkcjonowała nad wszystkim musi stać szef, który wydaje rozkazy i kontroluje.

Spotkałem również firmy w których szef pełnił rolę wizjonera, motywatora, i charyzmatycznego przywódcy. Szef rozkazujący i kontrolujący to lider, który usilnie pcha przed sobą ludzi by szli do celu który wyznaczył.

Szef inspirujący to lider, za którym ludzie samowolnie podążają  niesieni wspólną wizją i celem.

 W Polsce niestety stosuje się najczęściej ten pierwszy model zarządzania czyli bardzo dyrektywny. W krajach bardziej dojrzałych gospodarczo stosuje się drugi model czyli tak zwane metaprzywództwo.  Pierwszy model jest równie skuteczny ale pamiętajmy że Polska gospodarka jest młoda i wciąż niedojrzała.  Rozwija się ona w szybkim tempie, więc zmiany zachodzą równie szybko. Zagraniczne trendy, mają duży wpływ na rozwój polskiego biznesu, dlatego warto obserwować to co dzieje się na zachodzie i porównać ze zmianami jakie zaszły w Polsce wciągu ostatnich 20 lat.

 Pracuj nad własną firmą tak by wyprzedzać zmiany. Coaching, który pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno jest równie młodą i nie do końca dojrzałą dziedziną. Biznes coaching to pracaz coachem  nad Twoją firmą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena