Dieta prawidłowo skomponowana.
Zły sposób odżywiania może przynieść wiele przewlekłych chorób. Każdy z nas zadaje sobie to bolesne pytanie „jak obniżyć cholesterol we krwi”? Odpowiedź leży w naszej odpowiednio ułożonej diecie. Zaleca się unikania pokarmów, które szybko podnoszą poziom cholesterolu np. smażone mięso, tłuste mięsa, wędliny, produkty pochodzenia mlecznego, słodkie ciasta. Nie eliminuj tych produktów całkowicie ze swojej diety.
Twoja dieta powinna zawierać bogate ilości warzyw, owoców, produkty zbożowe, soki owocowe. Pij duże ilości wody niegazowanej. Zaleca się włączyć do swojej diety duże ilości ryb, ponieważ zawierają one kwas omega3, który skutecznie obniża poziom cholesterolu.
Więcej aktywności fizycznej.
Masz zamiar skutecznie obniżyć cholesterol, jednak nie pomoże Ci w tym tylko zbilansowanie Twojej diety. W dzisiejszych czasach sport nie jest naszym sprzymierzeńcem i kluby fitness, siłownie, pływalnie są coraz rzadziej odwiedzane. W natłoku ciężkiej codziennej pracy i obowiązków możemy zapomnieć o aktywności fizycznej. A za to najczęściej spędzamy swój czas przed TV.
Jeśli należysz do opisanej grupy to możesz mieć problemy z cholesterolem. Aktywność fizyczna wcale nie wymaga ciężkiego treningu. Wystarczy, że będziesz ćwiczył około 30 minut dziennie na świeżym powietrzu. W zależności kto co lubi, może to być np. jazda na rowerze, dłuższy spacer, pływanie na basenie lub też bieganie.
Badaj poziom cholesterolu.
Niestety, gdy masz podwyższony poziom cholesterolu we krwi musisz wiedzieć , że jest to przewlekły stan chorobowy. Musisz prowadzić regularne badania kontrolne. Wtedy gdy stężenie przekracza 200 mg/dl to powinieneś wziąć się ostro za siebie. Jeśli wysoki cholesterol jeszcze tak bardzo ci nie dokucza, kontroluj swój poziom cholesterolu co 2 lata.
Jedz warzywa i owoce.
Czemu warzywa i owoce są tak dobre? Dostarczają do naszego organizmu witaminy E, C i beta karotenu. To mikroelementy, które chronią cholesterol przed utlenianiem się. Musisz jeszcze wiedzieć o jednej ważnej rzeczy, że owoce i warzywa tracą znaczną część swoich wartości odżywczych za nim znajdą się w sklepach. Już usmażone warzywa gotowe do spożycia, tracą około 75% swoich wartości.
Używki – papierosy i alkohol.
Nie muszę chyba w tym miejscu dużo tłumaczyć? Jesteś świadomy jakie zagrożenie przynosi korzystanie z tych używek. Tytoń powoduje rozwój nowotworów, a także chorób serca. Każdy produkt ma na opakowaniu etykietkę, która ostrzega nas przed jego wpływem na nasze zdrowie.
Palenie papierosów podnosi ciśnienie krwi, negatywnie wpływa na „dobry cholesterol” oraz obniża go i uszkadza śródbłonek tętnic. Regularne palenie papierosów doprowadza do rozwoju miażdżycy, choroby serca, a szczególnie zwiększa ryzyko na zawał serca.
Gdy sięgasz regularnie po alkohol, stajesz się uzależniony. Alkohol w dużych ilościach prowadzi do uszkodzenia wątroby i trzustki oraz podnosi poziom trójglicerydów.