Cholesterol to owiany złą sławą związek organiczny z grupy steroli. Dzieli się on na dwa rodzaje lipoprotein: LDL, czyli „zły cholesterol”, oraz HDL – „dobry cholesterol”. Dlaczego substancja ta – mimo że w nadmiarze szkodzi i może powodować choroby serca czy udar mózgu – jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu? 

Data dodania: 2021-03-15

Wyświetleń: 789

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego cholesterol jest nam niezbędny do życia?

Cholesterol zaliczany jest do kategorii organicznych związków chemicznych. Jego pochodne występują w błonie każdej komórki ludzkiej i zwierzęcej i działają na nie stabilizująco, dzięki czemu poprawiają funkcjonowanie organizmu.

Normy cholesterolu

Jakie są normy cholesterolu „złego” i „dobrego”? Wbrew pozorom nie są one stałe i jednorodne. Inne obowiązują dla osób młodych, inne przewidziane są dla osób cierpiących na cukrzycę, jeszcze inne – dla pacjentów po zawale lub udarze czy dla osób z chorobą niedokrwienną serca. Normy cholesterolu podaje się także w rozróżnieniu na płeć. U osób zdrowych (bez cukrzycy ani schorzeń układu krążenia) norma frakcji HDL wynosi 40 mg/dl u mężczyzn i 50 mg/dl u kobiet.

Jak zbadać poziom cholesterolu?

Najprostsze badanie poziomu cholesterolu można wykonać samodzielnie w domu, pobierając glukometrem krew z palca – urządzenie wskaże poziom całkowitego cholesterolu. Jednak by uzyskać pełne i kompleksowe wyniki – z podziałem na cholesterol LDL i HDL oraz trójglicerydy – należy wykonać lipidogram (profil lipidowy) w specjalistycznej placówce medycznej.

Dlaczego cholesterol jest niezbędny do życia?

Zarówno „dobry cholesterol” HDL, jak i ten „zły” – LDL – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Szkodliwy dla zdrowia jest natomiast zbyt wysoki poziom frakcji LDL i zbyt niski frakcji HDL. Dlaczego ten związek organiczny jest niezbędny do życia? Po pierwsze cholesterol to fundamentalny składnik błon komórkowych i mitochondriów. Stanowi połowę lipidów w błonach komórkowych i odpowiada za prawidłowe działanie wszystkich ludzkich narządów. Kolejny argument to jego właściwości stabilizujące – cholesterol stabilizuje komórki, tzn.  nadaje im odpowiednią sztywność, co zapewnia skuteczniejszą ochronę przed różnymi patogenami.

Substancja ta jest ponadto ważnym komponentem komórek nerwowych – szacuje się, że aż 25% jej całkowitej ilości znajduje się właśnie w układzie nerwowym. Mózg aż w 60% składa się z tłuszczu, z czego większość to właśnie cholesterol. Obecność tego związku w osłonce mielinowej zabezpiecza włókna nerwowe – w razie np. urazu czy upadku istnieje mniejsze ryzyko trwałych uszkodzeń.

Jakie jeszcze funkcje cholesterol pełni w organizmie ludzkim? Poprawia on działanie synaps mózgowych oraz znajdujących się w mózgu receptorów serotoniny, która wpływa na nasze dobre samopoczucie, zdrowy i długi sen oraz na prawidłową perystaltykę jelit. Badania wykazały także, że wysoki poziom cholesterolu obniża możliwość wystąpienia demencji i otępienia u seniorów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena