0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
1190 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Zegarki sportowe to osobna kategoria zegarków. Są one zupełnie inne od zwykłych zegarków, które nosimy na co dzień. Ich podstawowym przeznaczeniem jest pomaganie nam w treningach, dzięki specjalnym funkcjom, które pozwalają lepiej kontrolować ich przebieg.

 

Profesjonalne zegarki sportowe zawsze są elektroniczne. Jest tak ze względu na ilości danych, które mogą być wyświetlane na ich tarczy. Wskazywanie godziny jest w tym przypadku tylko jedną z funkcji takiego urządzenia, wcale nie najważniejszą. Zegarki przeznaczone do biegania i treningów mogą pokazywać tętno, przypominać o konieczności uzupełnienia płynów, odmierzać czasy okrążeń, a także pozwalają na zapisywanie wszystkich danych dotyczących danego treningu. Dzięki temu możemy porównać jak zmienia się kondycja naszego organizmu, a w niektórych przypadkach zgrać te dane na komputer i prowadzić bardzo szczegółowe statystyki.

Sportowe modele zegarków, tak jak normalne, również produkowane są z przeznaczeniem dla konkretnych płci. Zegarki męskie są zwykle robione w stonowanych kolorach, najczęściej mają czarne lub szare obudowy i paski w tym samym kolorze. Zegarki damskie są takie same jeżeli chodzi o formę, natomiast mają zwykle wstawki jaśniejszych kolorów, lub ozdobne paski. Róźnice nie są tu jednak tak widoczne jak w przypadku zegarków noszonych na co dzień, ponieważ najważniejsza pozostaje funkcjonalność zegarka, a nie jego wygląd.

Według badań przeprowadzonych przez jedną z największych firm produkujących zegarki sportowe, najważniejszymi funkcjami dla osób zainteresowanych takimi zegarkami  są pomiar tętna, stoper, pomiar okrążeń  i międzyczasów, a także GPS. Dopiero na 5 miejscu wskazywana jest aktualna godzina. Dzięki tym badaniom doskonale widać, że są to przede wszystkim urządzenia funkcjonalne, które mają pomagać w treningach i najprawdopodobniej większość osób wykorzystuje je tylko do tego, a po skończonym treningu zakłada zwykły zegarek.

 

Licencja: Creative Commons