Nie chodzi tutaj bynajmniej o prace domowe zadawane studentom architektury. Architekt to prestiżowe stanowisko, które kojarzy się przede wszystkim z pracą w biurze architektonicznym, polegającą na kreatywnym projektowaniu domów. Mało kto zdaje sobie sprawę, że projekt szkoły to również jedno z jego nieszablonowych zadań!

Data dodania: 2012-06-26

Wyświetleń: 1714

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Konkurs architektoniczny na projekt szkoły

W Polsce można znaleźć dużo starszych budynków szkolnych, które zamiast przyciągać dzieci i młodzież, to odstraszają ją swoim przygnębiającym wyglądem. Większość z nich to pozostałości po PRL-u. Dlatego często rozpisywany jest specjalny konkurs na projekt szkoły, w którym architekt może popisać się swoją pomysłowością i talentem zawodowym. Organizuje go najczęściej Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, aby zmienić i ulepszyć polską rzeczywistość szkolną. Dotyczy to głównie szkół podstawowych oraz liceów. W dodatku konkurs na projekt szkoły nie oznacza wyłącznie stworzenia obiektu oświaty od podstaw, ale również o modernizację dotychczasowych placówek edukacyjnych.

Czego dotyczy projekt szkoły?

Powszechnie sądzi się, że architekt zajmuje się projektowaniem budynków, które dopiero mają powstać. Zdarza się tak i w przypadku obiektów użyteczności publicznej, zwłaszcza tych prywatnych. Jednakże dobry projekt szkoły to nie tylko zaplanowanie odpowiednich wymiarów murów i rozmieszczenia poszczególnych sal na planie budowy. Równie ważną rolą spełnia aranżacja wnętrz oraz zharmonizowana architektura krajobrazu wokół budynku. Od nich w większości zależy wygląd estetyczny placówki oświatowej. Często wystarczy wprowadzenie kilku zmian i innowacyjnych rozwiązań do dotychczasowego projektu szkoły zamiast tworzenie go od nowa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena